لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

نظرسنجی‌ها: میزان حمایت مردم آمریکا از خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان کاهش یافته است


جنگجویان طالبان در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل، افغانستان - ۲۶ مرداد ۱۴۰۰
جنگجویان طالبان در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل، افغانستان - ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش «پولیتیکو»، نظرسنجی مشترک این نشریه و شرکت داده‌های اطلاعاتی «مورنینگ کانسالت» نشان می‌دهد که از ماه آوریل تا ماه اوت، حمایت مردم آمریکا از خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان ۲۰ درصد کاهش یافته است.

این نظرسنجی که از ۱۳ تا ۱۶ ماه اوت (۲۲ تا ۲۵ مرداد) میان افراد یک گروه منتخب متشکل از ۱۹۹۹ رای‌دهنده انجام شده است، نشان می‌دهد که فقط ۲۵ درصد از رای دهندگان آمریکایی معتقدند که خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان به خوبی پیش می‌رود.

همچنین در حالی که میزان رای‌‌دهندگان طرفدار خروج از افغانستان در ماه آوریل ۶۹ درصد بود، اکنون با ۲۰ درصد کاهش به ۴۹ درصد رسیده است.

این نظرسنجی شکاف بزرگی را میان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نشان می‌دهد. ۶۹ درصد از دموکرات‌ها و ۳۱ درصد از جمهوری‌خواهان از خروج حمایت کردند. ولی تنها ۳۸ درصد از دموکرات‌ها و ۱۴ درصد از جمهوری‌خواهان گفته‌اند که عملیات خروج نظامی آمریکا از افغانستان به خوبی پیش می‌رود.

جنگجویان طالبان در فرودگاه بین المللی حمید کارزای در کابل، افغانستان - ۲۵ مرداد ۱۴۰۰
جنگجویان طالبان در فرودگاه بین المللی حمید کارزای در کابل، افغانستان - ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

بنا بر نظرسنجی دیگری که توسط شرکت «ترافلگار گروپ» انجام شده است، ۶۹ درصد از مردم آمریکا با نحوه اداره عملیات نظامی این کشور در افغانستان از سوی رئیس جمهوری موافق نیستند و تنها ۲۳ درصد از عملکرد او حمایت می‌کنند. نشریه «هیل» بنابر این نظر سنجی نوشته است که تقریبا ۴۰ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی عملکرد او در خصوص حضور نظامی آمریکا در افغانستان تایید کرده‌اند. در مقابل ۴۸ درصد از دموکرات‌ها با نحوه رسیدگی رئیس جمهوری به این وضعیت مخالف هستند.

نظر سنجی «ترافلگار گروپ» همچنین نشان می‌دهد که این شکاف بین جمهوری‌خواهان بیشتر بوده است. تقریبا ۸۹ درصد جمهوری‌خواهان با عملکرد دولت آمریکا در مورد افغانستان ابراز مخالفت کرده‌اند و تنها ۷ درصد موافق آن بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG