لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

صدها نفر از مردم افغانستان برای فرار از طالبان به فرودگاه کابل هجوم بردند؛ چندین نفر کشته شدند


تلاش برای رسیدن به فرودگاه بین المللی حامد کرزی. کابل
تلاش برای رسیدن به فرودگاه بین المللی حامد کرزی. کابل

در کابل و در پی تلاش مردم برای رفتن به داخل هواپیماها در فرودگاه این شهر و ترک افغانستان پس از تصرف پایتخت از سوی طالبان، خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید هفت نفر در فرودگاه کابل کشته شدند. پیشتر شاهدان عینی از کشته شدن دستکم ۵ نفر در فرودگاه کابل خبر داده بودند و خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۵ مرداد از قول آنها نوشت صدها نفر تلاش کردند برای ترک افغانستان به زور سوار هواپیما شوند.

یکی از شاهدان به رویترز گفت اجساد جان باختگان به یک خودرو منتقل شد، و یک شاهد دیگر تاکید کرد مشخص نیست این افراد در تیراندازی کشته شدند یا در هجوم جمعیت جان باختند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد فرودگاه کابل دچار هرج و مرج کم سابقه‌ای شده است. ویدیویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده سقوط دو نفر را نشان می‌دهد که خود را به هواپیمایی که در حال ترک فرودگاه کابل بود آویزان کرده بودند. ورود طالبان به کابل بسیاری از شهروندان افغانستان را بابت بازگشت قوانین این گروه تندروی اسلامگرا نگران کرده است.

به نوشته رویترز یک مسئول آمریکایی گفت نیروهای این کشور که تامین امنیت فرودگاه را بر عهده دارند پیشتر برای متفرق کردن جمعیت تیرهوایی شلیک کرده بودند.

در روزهای اخیر فرودگاه بین المللی کابل به دو بخش نظامی و غیرنظامی تقسیم شده است. هجوم هزاران نفر به بخش غیرنظامی فرودگاه و تلاش آنها برای سوار شدن به هواپیما‌ها به هرج و مرج بی‌سابقه‌ای منجر شد.

در همین ارتباط محمدحسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران، از لغو پروازهای تهران-کابل خبر داد و گفت: «روزانه پنج پرواز از سوی ایرلاین های مختلف از ایران به مقصد کابل انجام می شد که در پی تحولات اخیر این پروازها فعلا لغو شده اند.»

در کابل سکوت ناشی از ترس حاکم شده است چرا که به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز دوشنبه، با استقرار طالبان در سطح شهر کابل، بیشتر مردم نیز در خانه‌ها پناه گرفته‌اند. گزارش‌هایی نیز از غارت‌های پراکنده منتشر شده است. همچنین گفته شده است که مردان مسلح در برخی از خانه‌ها را زده‌اند. ترافیک کمتر از سطح معمول است و نیروهای طالبان خودروها را در میدان‌‌های اصلی شهر می‌گردند.

با پیشروی گروه طالبان و ورود پیکارجویان این گروه به کابل، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به همراه معاون خود و سایر مقامات ارشد افغانستان این کشور را ترک کرد. اشرف غنی ساعاتی پس از ترک کشور در پیامی در فیس‌بوک نوشت برای جلوگیری از خونریزی و ویرانی کابل، افغانستان را ترک کرده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی او ابتدا وارد تاجیسکتان شد و کمی بعد این کشور را به مقصدی نامعلوم ترک کرد.

رویترز به نقل از خبرگزاری روسی ریانوستی نوشته است بنابراعلام سفارت روسیه در کابل، اشرف غنی با چهار خودرو یک هلی کوپتر پر از پول از افغانستان گریخته است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا گزارش داده ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان یکشبه شب گفت که به نیروهای این گروه دستور داده شده است با حضور در ایست‌های بازرسی و دیگر بخش‌ها از هرج و مرج در کابل جلوگیری کنند و مانع غارت شوند چرا که به گفته او «نیروهای افغان آن‌ها را رها کردند.» او به ساکنان پایتخت افغانستان گفت که آرام باشند و این اقدامات برای تضمین امنیت مردم شهر است.

وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا یکشنبه شب به وقت واشنگتن در اطلاعیه‌ مشترکی اعلام کردند که مشغول تکمیل گام‌هایی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی هستند تا خروج امن پرسنل آمریکایی و‌ متحدان را از ‫افغانستان و با پروازهای غیرنظامی و نظامی، ممکن سازند.

تحولات در افغانستان با واکنش‌‌های گسترده سیاستمداران در برخی از کشورها همراه بوده است. روز دوشنبه، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، بدون نام بردن از طالبان گفت: «حاکمیت اراده مردم مظلوم افغانستان، همواره امنیت ساز و ثبات آفرین بوده» رئیسی همچنین مدعی شد: «شکست نظامی و خروج آمریکا از افغانستان باید به فرصتی برای احیای زندگی، امنیت و صلح پایدار در این کشور تبدیل شود.»

در آمریکا، وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه مسلط شدن طالبان بر افغانستان و سقوط حتمی کابل را «بسیار ناراحت کننده» خواند و گفت نیروهای آمریکایی تلاش دارند شهروندان آمریکا و افغان‌های همکار آنان را از این کشور خارج کنند. آنتونی بلینکن همچنین در گفت وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، افغانستان را متفاوت از ویتنام دانست و گفت خروج نیروهای ایالات متحده مشابه اقدام آمریکا در خروج نیروهایش از سایگون در پایان جنگ ویتنام نیست چرا که به گفته آقای بلینکن آمریکا ماموریت خود در افغانستان را کامل کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، عصر شنبه ٢٣ مرداد، با انتشار بیانیه‌ای در تشریح تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گفت که حضور ٢٠ ساله ایالات متحده در افغانستان به دلیل جنگ با عاملان حملات ١١ سپتامبر بود.

جو بایدن، در این بیانیه گفت که در روزهای اخیر با تیم امنیت ملی‌اش در ارتباط بوده و دستورات لازم درباره چگونگی حفاظت از منافع و ارزش‌های آمریکا را همزمان با پایان ماموریت نظامی در افغانستان، به آنها داده است.

XS
SM
MD
LG