لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

آسوشیتدپرس: پیشروی سریع طالبان مقامات آمریکا را غافلگیر کرد


تصویری که کاخ سفید از نشست مجازی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با تیم امنیت ملی خود درباره وقایع افغانستان، در روز دوشنبه منتشر کرد
تصویری که کاخ سفید از نشست مجازی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با تیم امنیت ملی خود درباره وقایع افغانستان، در روز دوشنبه منتشر کرد

در حالیکه برنامه طرح شده خارج ساختن نیروهای آمریکا از افغانستان، به یک ماموریت اضطراری ایالات متحده برای تامین امنیت عقب‌نشینی تبدیل شد، آسوشیتدپرس می‌گوید کهسرعت تسخیر نسبتا کامل افغانستان توسط طالبان، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات دولتی را شگفت‌زده کرد.

آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۵ مرداد گزارش داد سرعت سقوط دولت افغانستان و هرج و مرج ناشی آن، جدی‌ترین آزمون جو بایدن به عنوان فرمانده کل قوا بود و او را به آماج انتقادهای جمهوری‌خواهان تبدیل کرد، که تاکید کردند شکست خورده است.

به نوشته آسشیتدپرس، جو بایدن که در کارزار انتخاباتی، خود را یک کارشناس کهنه‌کار روابط خارجی معرفی می‌کرد، ماه‌ها احتمال سربرآوردن طالبان را اندک جلوه می‌داد و تاکید می‌کرد که مردم آمریکا، صرفنظر از وابستگی‌های جناحی، از ادامه جنگ بیست ساله‌ خسته شده‌اند – جنگی که نشان داد پول و قدرت نظامی برای تحمیل دموکراسی سبک غربی به مردم کشوری که آمادگی یا تمایل به پذیرش آن را ندارند، قابلیت محدودی دارند.

اما روز یکشنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) تمام چهره‌های عمده دولت آمریکا تائید کردند که شتاب سقوط نیروهای امنیتی افغانستان آنها را غافلگیر کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه ۲۵ مردادماه در مصاحبه با خبر صبح‌گاهی ان. بی. سی. نیوز گفت «سرعت سقوط شهرها بسیار بیشتر از چیزی بود که کسی تصور آن را می‌کرد.» او خود افغان‌ها را مقصر سقوط دولت دانست و گفت بعد از صرف بیست سال و ده‌ها میلیارد دلار هزینه تامین پیشرفته‌ترین تجهیزات و آموزش، آمریکا در نهایت نمی‌تواند که به نیروهای امنیتی افغان برای مبارزه و دفاع از دموکراسی نوپای خود «اراده» دهد.

آسوشیتدپرس می‌‌نویسد آقای بایدن در ماه‌های اخیر بر امور داخلی متمرکز بود، از جمله به تصویب رساندن لوایح چندین هزار میلیارد دلاری در کنگره برای بیرون آوردن اقتصاد از تنگنای کرونا.

XS
SM
MD
LG