لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

آغاز رای‌گیری زودهنگام در ایالت جورجیا؛ چرا انتخابات دو کرسی سنا در این ایالت اهمیت دارد


پلاکاردی در محله ای در شهر آتلانتا که مردم را به شرکت در رای گیری زودهنگام برای دو کرسی سنای ایالت جورجیا دعوت می کند. ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰
پلاکاردی در محله ای در شهر آتلانتا که مردم را به شرکت در رای گیری زودهنگام برای دو کرسی سنای ایالت جورجیا دعوت می کند. ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ رای گیری حضوری زودهنگام در ایالت جورجیا، محل برگزاری دور دوم انتخاباتی که سرنوشت اکثریت را در سنای ایالات متحده رقم خواهد زد، از روز دوشنبه آغاز شده است.

دموکرات ها دو جمهوریخواه را به چالش کشیده اند. در دور نخست انتخابات در ماه نوامبر هیچ نامزد انتخاباتی نتوانست اکثریت آراء را به دست آورد.

جمهوریخواهان در سنا، در حال حاضر، ۵۰ کرسی را در برابر ۴۸ کرسی دموکرات ها در اختیار دارند. اما با پیروزی یک دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، معاون رئیس جمهور در یک سنای ۵۰-۵۰ رای تعیین کننده خواهد بود و دموکرات ها با کسب دو کرسی جورجیا می توانند مدعی اکثریت در سنا شوند.

با توجه به این که دموکرات ها اکثریت را در مجلس نمایندگان ایالات متحده در دست دارند، در اختیار گرفتن کنترل سنا در تعیین مسیر سیاست های ایالات متحده در سال های پیش رو بسیار پر اهمیت است.

رافییل وارناک و جان آساف، نامزدهای دموکرات، می کوشند سناتورهای جمهوریخواه دیوید پردو و کلی لافلر را شکست دهند.

جورجیا یکی از ایالت هایی بود که در انتخابات ماه نوامبر نرخ مشارکت بسیار بالایی در رای گیری زودهنگام داشت، زیرا مردم تلاش کردند به دلیل همه گیری ویروس کرونا از حضور در صف های طولانی شب انتخابات پرهیز کنند.

بیش از نیمی از پنج میلیون رای داده شده در جورجیا، شامل ۱۲۵ هزار رای در روز نخست رای گیری زودهنگام، پیش از انتخابات فرستاده شده بود.

رای دهندگان در بخش هایی از آن ایالت تا ۳۱ دسامبر فرصت دارند رای زودهنگام بدهند. روز برگزاری دور دوم انتخابات ۵ ژانویه تعیین شده است.

جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر با فاصله ای نزدیک در جورجیا که یک دهه سنگرگاه جمهوریخواهان بود، پیروز شد.

XS
SM
MD
LG