لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

درباره دور دوم انتخابات سنا در جورجیا بیشتر بدانید


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا – نتیجه دو رقابت کلیدی سنای آمریکا از انتخابات سراسری سوم نوامبر هنوز نامشخص است.

هر دو این رقابت‌‌ها در جنوب ایالت جورجیا برگزار می‌شوند؛ ایالتی که در انتخابات ریاست جمهوری امسال برای نخستین بار از سال ۱۹۹۲ تاکنون یک نامزد دموکرات را برگزیده است.

نتیجه رقابت‌های دور دوم انتخابات سنا در جورجیا احتمالا نشان می‌دهد جو بایدن در زمان آغاز به کار دولتش در بیستم ژانویه (اول بهمن ماه) تا چه حد از همراهی کنگره برخوردار خواهد بود.

دور دوم انتخابات سنا پنجم ژانویه (شانزدهم دی ماه) برگزار خواهد شد و نتیجه آن در نهایت مشخص خواهد کرد کدام حزب عمده سیاسی آمریکا کنترل سنا را در اختیار خواهد گرفت.

جمهوریخواهان برای حفظ اکثریت در سنا تنها نیاز به کسب یکی از کرسی‌های باقیمانده دارند، اما دموکرات‌ها حتی اگر هر دو کرسی را از آن خود کنند، توازن قدرت ۵۰-۵۰ خواهد شد.

سنای ایالات متحده ۱۰۰ کرسی دارد.

جمهوری‌خواهان فعلا ۵۰ و دموکرات‌ها ۴۸ کرسی را از آن خود کرده‌اند. اگر دموکرات‌ها دو کرسی باقیمانده را ببرند، با توجه به رأی معاون رییس جمهوری، دست بالا را خواهند داشت.

در دور اول هیچ نامزدی نتوانست حد نصاب لازم را برای پیروزی کسب کند و دو نامزدی که بیشتر آرا را داشتند به دور دوم رفتند، که هر کس نصف به علاوه یک رأی بیاورد برنده است.

در یکی از رقابت‌ها، سناتور دیوید پردو از حزب جمهوریخواه که ۴۹.۷ درصد کل آرا را در دور اول کسب کرد، با جان آساف دموکرات مبارزه می‌کند که ۴۷.۹ درصد آرا را داشت.

رقابت دیگر برای تصاحب کرسی سناتور جانی آیزاکسن است که بازنشسته می‌شود و کلی لافلر جمهوریخواه (۲۵.۹ درصد) در برابر رافائل وارناک دموکرات (۳۲.۹ درصد) قرار می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG