لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

کارزار پرزیدنت ترامپ در جورجیا برای حمایت از نامزدهای جمهوریخواه سنا


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه به ایالت کلیدی جورجیا سفر کرد تا از دو نامزد جمهوریخواهی که به دور دوم انتخابات سنا راه یافته‌اند حمایت کند. اما او عمدتاً ادعاهای خود در مورد وقوع تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر را تکرار کرد.

پرزیدنت ترامپ به گروه بزرگی از هواداران خود که برای نخستین بار پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته گرد هم آمده بودند، گفت: «می‌دانید که ما جورجیا را بردیم.»

جو بایدن دموکرات، معاون رئیس جمهوری سابق، در جورجیا با اختلاف کمتر از ۱۲ هزار رأی از مجموع حدود ۵ میلیون رأی اخذ شده به طور غیررسمی پیروز شده است. وی نخستین نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات است که از سال ۱۹۹۲ به این طرف در جورجیا پیروز می‌شود.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، ساعاتی پیس از سفر به جورجیا، پرزیدنت ترامپ با برایان کمپ، فرماندار آن ایالت، تماس گرفت و هم‌حزبی جمهوریخواه خود را ترغیب کرد که خواستار یک نشست ویژه قانونگذاران ایالتی برای ابطال نتیجه انتخابات شود و گزینندگان (الکتورهایی) را که از او حمایت می‌کنند، برای انتخابات تعیین کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از قول منابع خود در جورجیا و در کاخ سفید، که نخواستند هویتشان فاش شود، گزارش داد فرماندار جورجیا از پذیرش این درخواست رئیس جمهوری خودداری کرده است.

پرزیدنت ترامپ، بارها بدون ارائه شواهد و مدارک گفته که در انتخابات نوامبر تلقب گسترده روی داده است؛ ادعایی که بارها از سوی مقام‌های فدرال و ایالتی رد شده است.

او شنبه شب در میان جمعی از هواداران خود در ولدوستای جورجیا گفت: «آنها تقلب کردند و انتخابات ریاست جمهوری ما را دستکاری کردند، اما هنوز برنده آن خواهیم بود. و آنها هم تلاش خواهند کرد که این انتخابات را هم دستکاری کنند.»

دور دوم انتخابات سنا پنجم ژانویه برگزار خواهد شد و نتیجه آن در نهایت مشخص خواهد کرد کدام حزب عمده سیاسی آمریکا کنترل سنا را در اختیار خواهد گرفت.

جمهوریخواهان برای حفظ اکثریت سنا تنها نیاز به کسب یکی از کرسی‌های باقیمانده دارند، اما دموکرات‌ها حتی اگر هر دو کرسی را از آن خود کنند، توازن قدرت ۵۰-۵۰ خواهد شد.

XS
SM
MD
LG