لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۰

جو بایدن در روز جهانی یادبود هولوکاست: برای جلوگیری از تکرار نسل‌کشی، تاریخ هولوکاست باید به نسل‌های آینده منتقل شود


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی یادبود هولوکاست، ضمن گرامی‌داشت این روز، بر ضرورت منتقل کردن تاریخ هولوکاست به نسل‌های آینده و عمل کردن به تعهد «دیگر هرگز» برای جلوگیری از تکرار این فاجعه تاکید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه که روز چهارشنبه هشتم بهمن منتشر شد، گفت که برای عمل کردن به عهد «دیگر هرگز» و اجازه ندادن به تکرار فجایع نسل‌کشی «ما باید تاریخ هولوکاست را به نوه‌های‌مان و نوه‌های آن‌ها منتقل کنیم.»

جو بایدن افزود: «با این کار می‌توان جلوی نسل‌کشی‌های بعدی را گرفت. یادآوری قربانیان، قهرمانان، و درس‌های هولوکاست به ویژه امروز اهمیت دارد؛ چرا که نفی‌کنندگان هولوکاست و کسانی که آن را کم‌اهمیت جلوه می‌دهند در عرصه گفت‌وگوی عمومی ما، صدای بلندتری پیدا کرده‌اند.»

پرزیدنت بایدن گفت: «ما متعهد هستیم به ساختن جهانی که در آن درس‌های هولوکاست آموزش داده می‌شود و جان همه انسان‌ها ارزش دارد، کمک کنیم.»

آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید ایالات متحده هم در یک پیام ویدئویی که حساب توئیتر سفارت آمریکا در اسرائیل آن را باز نشر کرده، به این روز اشاره کرد. آقای بلینکن گفت که یادآوری روز هالوکاست برای او به لحاظ شخصی هم مهم است چرا که او پسرخوانده یک بازمانده از هالوکاست است.

وزیر خارجه آمریکا گفت که تمام خانواده‌ پدرخوانده‌اش توسط نازی‌ها از بین رفتند و او نیز چهار سال مجبور به کار اجباری در اردوگاه نازی‌ها شد. وی سپس از آنجا گریخت و توسط نیروهای نظامی آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم نجات یافت.

۷۶ سال از آزادی اردوگاه مرگ آشویتس می گذرد. نازی های آلمان و همدستان آنها، در مجموع ۶ میلیون یهودی اروپایی و میلیون ها نفر دیگر را کشتند. روز آزادسازی اردوگاه‌های کار اجباری به عنوان روز یادبود قربانیان هولوکاست در ۲۷ ژانویه هر سال گرامی داشته می‌شود.

XS
SM
MD
LG