لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

پرزیدنت بایدن هدف برنامه واکسیناسیون را به «۱.۵ میلیون واکسن در روز» افزایش داد


پرزیدنت بایدن در حال امضای فرمان اجرایی در کاخ سفید
پرزیدنت بایدن در حال امضای فرمان اجرایی در کاخ سفید

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، هدف برنامه واکسیناسیون روزانه در ایالات متحده طی صد روز نخست ریاست جمهوری خود را به یک و نیم میلیون واکسن افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس پرزیدنت بایدن اقدام برای شتاب بخشیدن به روند واکسیناسیون را پس از امضای فرمانی برای بالا بردن میزان خرید دولتی از تولید‌کننده‌های آمریکایی اعلام کرد.

در عین حال پیشرفت‌هایی در زمینه مذاکرات با کنگره بر سر بسته کمک مالی ۱۹۰۰ هزار میلیارد دلاری (هزار میلیارد و نهصد میلیون دلاری) دیده می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد که کشور در موقعیت حساسی قرار دارد و تصویب کمک مالی ضروری است. وی در عین حال احتمال استقبال از لایحه‌ای محدودتر برای تصویب سریعتر را رد کرد.

بسته محرک مالی شامل برنامه ملی واکسیناسیون ، کمک به بازگشایی مدارس ، پرداخت مستقیم ۱۴۰۰ دلار به افراد و کمک مالی به دولت‌های ایالتی و محلی است.

آقای بایدن گفت: «من فکر می‌کنم که ما ممکن است بتوانیم به جای روزانه یک میلیون دُز به ... رقم روزانه یک و نیم میلیون دُز برسیم؛ اما ابتدا باید هدف‌مان مبنی بر یک ملیون دُز در روز را ‌برآورده کنیم.»

هفته گذشته میزان واکسیناسیون روزانه در آمریکا از یک میلیون دز فراتر رفت.

رئیس جمهوری آمریکا گفت انتظار دارد تا بهار امسال، واکسن به صورت گسترده در اختیار شهروندان آمریکایی قرار بگیرد و بتوان تا تابستان به ایمنی جمعی، که به همه‌گیری پایان می‌دهد، دست پیدا کرد.

آقای بایدن به شهروندان آمریکایی هشدار داد که ممکن است پیش از مشاهده تغییرات عمده، ۶۰۰ تا ۶۶۰ هزار نفر جان‌شان را از دست بدهند.

دولت فدرال آمریکا تا روز یکشنبه، بیست و چهارم ژانویه، ۴۱.۴ میلیون دُز واکسن را در مناطق و ایالت‌های مختلف توزیع کرده است که از این میزان، ۲۱.۸ میلیون دُز - یا حدود ۵۳ درصد از مجموع واکسن‌های توزیع‌شده - مصرف شده است. حدود ۳.۲ میلیون نفر هر دو دز لازم را دریافت کرده‌اند که این رقم کمی کمتر از ۱ درصد جمعیت کل کشور است.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، تاکنون بیش از ۴۲۰ هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG