لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

وزارت خارجه آمریکا: هنوز هیچ‌گونه توافقی در مورد آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران نشده است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ایالات متحده قاطعانه می‌گوید واشنگتن هنوز با تهران در مورد آزاد شدن اتباع آمریکایی که در ایران زندانی هستند، توافقی نکرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز دوشنبه، ۲۸ تیر، تأکید کرد که آمریکا «هنوز هیچ توافقی با ایران در مورد شهروندانی که غیرعادلانه در بازداشت هستند» نکرده است.

وی گفت، گزینه‌های مختلف در این راستا مطرح شده‌اند، اما «متأسفانه، بر خلاف ادعاهایی که شده است، ما در موقعیتی نیستیم و نبودیم که بیش از این پیش برویم و به توافق برسیم.»

اشاره سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توییت روز شنبه ۲۶ تیر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفتگوهای وین، بود. عراقچی در این توییت با امکان‌پذیر خواندن «مبادله ده زندانی از همه طرف‌ها» نوشته بود این امر مشروط به آن است که به گفته او آمریکا و بریتانیا سهم خود را در این معامله ادا کنند و اگر آمریکا و بریتانیا «سهم خود را ادا کنند» می‌توان هرچه سریعتر آزادی این افراد را عملی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد که آزادی آمریکایيان زندانی در ایران برای واشنگتن از اولویت برخوردار است و آمریکا تمایل خود به ادامه گفت‌و‌گو در این مورد را به اطلاع طرف ایرانی رسانده است.

او بار دیگر ادعای عراقچی را بیرحمانه خواند و گفت که به نظر آمریکا این‌گونه ادعاها به خانواده‌های زندانیان امید پوچ می‌دهد.

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، اواسط تیر ماه در پاسخ به پرسش بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود تلاش‌ها برای بازگرداندن آن دسته از شهروندان آمریکایی که در ایران در بند هستند در جریان است و به موازات مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود.

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی، از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز، و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند. تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در این کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در واکنش به پرسش یک خبرنگار در مورد توییت دیگر عراقچی مبنی بر این که ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی انجام خواهد شد زیرا به گفته او ایران در جریان «انتقال قدرت دموکراتیک» است، از استفاده عراقچی از واژه «دموکراتیک» ابراز تعجب کرد. آقای پرایس گفت که آمریکا «پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات ایران خیلی روشن و واضح گفت که نتیجه آن [انتخابات] از پیش تعیین شده بود.»

به گفته او آمریکا آماده ادامه مذاکرات بود؛ اما ایران درخواست فرصت بیشتری برای انتقال قدرت در تهران کرد.

ند پرایس ضمناً گزارش روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر این که تا زمانی که در وین توافقی بین دو طرف حاصل نشده باشد تحریم‌ها برداشته نخواهد شد، را نیز تأیید کرد. وال استریت ژورنال دوشنبه نوشته بود که آمریکا سرگرم بررسی تحریم‌های سختگیرانه‌تر علیه فروش نفت ایران به چین است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با افغانستان نیز گفت زمان آن رسیده است که همسایگان افغانستان به برقراری صلح در آن کشور کمک کنند. وی افزود: «اگر قرار باشد ما به طور مؤثر از روند به پایان بردن حل این مسئله حمایت کنیم، همسایگان افغانستان، از جمله ایران، نیز باید نقشی سازنده ایفا کنند.»

آقای پرایس همچنین به جلسه ده روز پیش نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در تهران و نشست‌هایی در دیگر کشورها اشاره کرد. وی گفت، آمریکا زمان مدیدی بیشتر مسئولیت سر و سامان دادن افغانستان را بر شانه داشته و اکنون زمان آن رسیده است که همسایگان آن کشور نقشی سازنده، مسئولانه، و تسهیل‌کننده را برای یک آشتی ملی پایدار ایفا کنند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG