لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی چهار شهر در روز جهانی کارگر تجمع کردند


تجمع اعتراضی بازنشستگان در اراک
تجمع اعتراضی بازنشستگان در اراک

همزمان با روز جهانی کارگر و روز معلم در ایران، بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت، در چهار شهر تهران، کرمانشاه، مشهد و اراک تجمع کردند و علاوه بر طرح مطالبات صنفی و معیشتی، خواستار آزادی توماج صالحی، خواننده زندانی محکوم به اعدام، شدند.

بر پایه ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌کنندگان در کرمانشاه علیه زندانی‌شدن توماج صالحی به دلیل «خواندن یک شعر و ترانه» شعار دادند: «توماج صالحی آزاد باید گردد.»

حمایت بازنشستگان معترض در کرمانشاه از توماج صالحی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

شورای بازنشستگان ایران به تازگی در بیانیه‌ای ضمن بی‌تأثیر خواندن «سیاست شکست‌خورده حجاب اجباری» با حمایت از توماج صالحی، بر لزوم نجات جان او تاکید کرده است.

بازنشستگان با تجمع در مقابل اداره کار و تعاون استان کرمانشاه، در مخالفت با شیوه حکمرانی‌ جمهوری اسلامی و مخالفت با اعمال حجاب اجباری، خطاب به حاکمیت کشور شعار دادند: « روسری رو رها کن، فکری به حال ما کن.»

بازنشستگان در کرمانشاه: روسری را رها کن، فکری به حال ما کن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

بازنشستگان کارگری در مشهد هم در راهپیمایی اعتراضی خود خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند و شعار دادند: «معیشت، منزلت، حق مسلم ماست.»

آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی از جمله خواستار محاسبه حقوق بازماندگان و ازکارافتادگان بر اساس ۳۰ روز و مطابق با قانون متناسب‌سازی تامین اجتماعی شدند.

بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در شهرهای تهران و اراک هم تجمع کردند.

شرایط وخیم معیشتی همانند دستمزدهای زیر خط فقر، پرداخت نشدن به موقع دستمزدها، نبود امنیت شغلی، افزایش تورم و کاهش قدرت خرید خانوارها، ده‌ها میلیون تن از کارگران، بازنشستگان و سایر مزدبگیران را تحت فشار قرار داده است.

در این ارتباط، شماری از فعالان و تشکل‌های کارگری و بازنشستگان در بیانیه‌هایی به مناسبت روز جهانی کارگر، اول ماه مه، با انتقاد از «سیاست‌های ضد کارگری دولت»، بر لزوم «اتحاد عمل، تشکل‌یابی و سازمان‌یابی» کارگران و مزدبگیران برای تغییر وضعیت کنونی در ایران تاکید کردند.

در این ارتباط، گزارش‌ها حاکی از آن است که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی پیشاپیش روز جهانی کارگر و روز معلم در تلاش برای ارعاب کارگران، بازنشستگان و معلمان اقدام به احضار و تهدید شماری از بازنشستگان و فعالان صنفی کردند.

XS
SM
MD
LG