لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

آکسیوس: انتقاد شدید کاخ‌ سفید از اسرائیل به دلیل درز اطلاعات مذاکرات با ایران


United States Israel
United States Israel

چند منبع اسرائیلی و آمریکایی به پایگاه خبری آکسیوس گفته‌اند که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌وگو با همتای اسرائیلی خود، به شدت انتقاد و نگرانی خود را درباره نشت و افشای اطلاعات مذاکرات با ایران از سوی منابع رسمی اسرائیل بیان کرده است.

این منابع اعلام کرده‌اند که چندین مقام اسرائیلی، از جمله مشاور امنیت ملی اسرائیل و وزیر امور استراتژیک این کشور، در اوایل ماه جاری در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید شرکت کرده و در جریان مذاکرات غیرمستقیم بین واشینگتن و تهران قرار گرفته‌اند.

به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی، سالیوان در تماس هفته گذشته خود با تزاچی هانگبی، به نارضایتی‌ها در مورد اظهارات نتانیاهو نیز اشاره کرده است.

به گفته این مقام اسرائیلی، هانگبی در پاسخ اظهار داشته است که نخست وزیر اسرائیل می‌بایست قانون‌گذاران کشور را در جریان امور قرار می‌داد چراکه مورد انتقاد مخالفان قرار گرفته است. با این حال او تاکید کرد که نتانیاهو اظهارات عمومی خود در مورد این موضوع را تا حد امکان محدود می کند.

هانگبی همچنین اعلام کرده است که در هفته‌های اخیر تحت هدایت نتانیاهو، چندین مصاحبه انجام داده و در آنها بر هماهنگی «بهتر از همیشه» با دولت بایدن در مورد ایران تاکید کرده است.

آکسیوس از قول یک منبع آمریکایی نوشته است که جیک سالیوان به همتای اسرائیلی خود گفته است که مشخص نیست چرا رسانه‌ها اطلاعات نادرستی درباره مذاکرات منتشر می‌کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت که هیچ توافق هسته‌ای تازه‌ای با ایران روی میز نیست.

بلینکن طی سخنانی در شورای روابط خارجی در نیویورک گفت: «‌با آن که ما همچنان مایل به پیدا کردن مسیرهای دیپلماتیک هستیم، هیچ توافقی در چشم‌انداز نیست.»

او درباره روابط آینده آمریکا با ایران گفت، واشنگتن جمهوری اسلامی ایران را بر اساس اقداماتش قضاوت می‌کند.

او از جمهوری اسلامی ایران خواست اقدامی نکند که «تنش‌ها را بیشتر افزایش دهد.»

XS
SM
MD
LG