لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

دیپلمات ارشد آمریکا در مورد «رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران» با مقامات اسرائیل گفت‌وگو می‌کند


باربارا لیف، رئیس بخش امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا
باربارا لیف، رئیس بخش امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا

باربارا لیف، رئیس بخش امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا، برای دیدار با مقامات ارشد سیاسی و نظامی اسرائیل روز شنبه ١٧ ژوئن به این کشور سفر کرد.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، او در جریان این سفر شش روزه و دیدار با مقامات اسرائیلی، مسائلی همچون گسترش و تعمیق ادغام اسرائیل در خاورمیانه و مقابله با رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی را به بحث و گفت‌وگو خواهد گذاشت.

باربارا لیف همچنین در رام‌الله با مقامات فلسطینی دیدار می‌کند و مسائلی همچون تلاش‌های ایالات متحده برای حمایت از فلسطینیان را به بحث و گفت‌وگو خواهد گذاشت. دیدار با اعضای جامعه مدنی اسرائیل و فلسطینی از دیگر برنامه‌های او خواهد بود.

باربارا لیف تا روز شنبه آینده در اسرائیل و کرانه باختری خواهد بود و پس از آن برای سفری کوتاه به اردن می‌رود.

سفر این دیپلمات بلندپایه آمریکایی به اسرائیل همزمان با انتشار برخی گزارش‌های تاییدنشده درباره احتمال تفاهم واشنگتن و تهران درباره طیفی از مسائل مورد اختلاف دو طرف است.

در همین ارتباط، نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه با اشاره به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت با «تفاهم‌های محدودتر» در مورد این برنامه یا آنچه «توافق در مقیاس کوچک‌تر» نامیده می‌شود مخالف است زیرا «در خدمت اهداف‌مان نیست.»

بنیامین نتانیاهو که در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل سخن می‌گفت، افزود اسرائیل بارها به مقامات آمریکایی اعلام کرده که مخالف توافق با جمهوری اسلامی از جمله برجام است که به گفته او راه را برای دستیابی ایران به بمب هسته‌ای هموار می‌کند و صدها میلیون دلار در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌دهد.

روز جمعه یک روز پیشتر از سفر باربارا لیف به خاورمیانه، یک مقام کاخ سفید در مصاحبه‌ای مکتوب با بخش فارسی صدای آمریکا از جمهوری اسلامی خواست «گام‌هایی برای تنش‌زدایی» بردارد.

همچنین متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه خود گفته بود: «توافق هسته‌ای، خواه موقت یا غیر موقت، خبری نادرست و گمراه کننده است.»

میلر تصریح کرده بود هدف اصلی سیاست ایالات متحده تضمین این مهم است که جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. او افزوده بود دیپلماسی به عنوان راه ارجح برای دستیابی به این هدف تلقی می‌شود، اما ایالات متحده برای همه گزینه‌ها و موارد احتمالی آمادگی دارد.

XS
SM
MD
LG