لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

وکیل زندانیان محیط زیستی: طاهر قدیریان، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی و هومن جوکار مشمول «عفو» شده‌اند


طاهر قدیریان (راست)، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، و هومن جوکار
طاهر قدیریان (راست)، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، و هومن جوکار

وکیل چند تن از کنشگران محیط زیستی زندانی اعلام کرد بر اساس «عفو اخیر» رهبر جمهوری اسلامی، باقی‌مانده مدت حبس نیلوفر بیانی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، و سپیده کاشانی بخشیده شده است.

به گزارش «شبکه شرق» در روز یک‌شنبه ۱۹ فروردین، معاونت حقوق بشر قوه قضاییه «صبح امروز» در زندان به چند تن از متهمان پرونده «محیط زیستی‌ها» اعلام کرده که «شامل عفو اخیر رهبر» شده‌اند و «این موضوع در روزهای آتی به اجرای احکام اعلام خواهد شد.»

همچنین، حجت کرمانی، وکیل زندانیان محیط زیستی، در گفت‌وگو با شبکه شرق، این خبر را تأیید کرده و گفته است: «من هم به نقل از موکلانم، این موضوع را تأیید می‌کنم و امیدوارم آنان طی روزهای آتی از زندان آزاد شوند.»

در بهمن ۱۳۹۶ هشت تن از کنشگران محیط زیست ایران بازداشت شدند و کمتر از یک ماه پس از آن، کاووس سیدامامی، یکی از این متهمان، به طرز مشکوکی در زندان جان خود را از دست داد.

دو سال بعد، قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که در این پرونده مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به ۱۰ سال حبس، طاهر قدیریان و هومن جوکار به هشت سال زندان، سام رجبی، سپیده کاشانی، و امیرحسین خالقی به شش سال زندان، و عبدالرضا کوهپایه به چهار سال زندان محکوم شده‌اند.

اتهام این افراد «جاسوسی» اعلام شده بود اما وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی و همچنین سازمان محیط‌ زیست در همان دوران اعلام کرده‌ بود که این فعالان محیط‌ زیستی را «جاسوس» نمی‌داند.

بر اساس گزارش‌های پیشین، عبدالرضا کوهپایه، سام رجبی، و امیرحسین خالقی با پایان دوره محکومیت آزاد شده بودند.

مراد طاهباز نیز در جریان توافقی که بین آمریکا و جمهوری اسلامی به میانجیگری قطر صورت گرفت به همراه تعدادی دیگر از زندانیان دوتابعیتی از ایران خارج شدند.

XS
SM
MD
LG