لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی و امنیت جانی سعید مدنی در زندان دماوند


سعید مدنی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه زندانی
سعید مدنی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه زندانی

وکیل سعید مدنی با اشاره به حضور «مجرمان خطرناک» در زندان دماوند، درباره ایمنی جانی و سلامتی این زندانی سیاسی ابراز نگرانی کرد.

محمد بهزادی‌راد روز شنبه ۱۸ فروردین در گفتگو با روزنامه «شرق»، نگهداری زندانیان سیاسی در زندان‌های عمومی را کار «بسیار خطرناکی» خوانده و گفته است که سعید مدنی در حال حاضر در زندان دماوند در یک اتاق «شبیه به یک زندان انفرادی» قرنطینه شده است.

به گفته این وکیل دادگستری، مسئولان زندان دماوند هم با تاکید بر اینکه «ما در اینجا زندانی سیاسی نداریم» حضور سعید مدنی را در میان زندانیان عادی «خطرناک» دانسته‌اند.

محمد بهزادی‌راد همچنین دلیل انتقال موکلش از زندان اوین به زندان دماوند را «اصرار ضابط‌ین پرونده» و دستور دادستان اعلام کرده است.

مهدی محمودیان، زندانی سیاسی پیشین، انتقال سعید مدنی به زندان دماوند را به «دستور وزارت اطلاعات و تمکین دادستان» و «انتقام سخت» حکومت ایران از این جامعه‌شناس به دلیل «عدم شرکت اکثریت بیش از ۶۰ درصد مردم» در انتخابات گذشته دانسته است.

سعید مدنی، پژوهشگر اجتماعی محکوم به ۹ سال حبس، به تازگی «خلاف آیین‌نامه زندان‌ها» از زندان اوین به زندان دماوند «تبعید» شد.

جمعی از زندانیان سیاسی در بیانیه‌ای اعتراضی «تبعید بی‌وجاهت» این پژوهشگر اجتماعی و «مبارز خشونت‌پرهیز» به زندان دماوند را محکوم کرده و آن را در راستای «تداوم سرکوب سیستماتیک منتقدان سیاسی» و تلاش «مذبوحانه» حاکمان «مدعی اقتدار» برای ساختن «اقتداری پوشالی» ارزیابی کرده‌اند.

سعید مدنی اردیبهشت ۱۴۰۱ با اتهاماتی از جمله «ارتباط مشکوک خارجی» و «اقدامات ضد امنیتی» بازداشت و به اتهام «تشکیل و اداره گروه‌های معاند نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به ۹ سال زندان محکوم شد.

در پی مشارکت او در همایش «گفت‌وگو برای نجات ایران» در اردیبهشت ۱۴۰۲ از زندان اوین، این استاد دانشگاه باردیگر به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شد.

XS
SM
MD
LG