لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

مراد طاهباز پس از آزادی و بازگشت به آمریکا؛ دوران اسارت سخت بود اما چیزهای زیادی یاد گرفتم


مراد طاهباز، یکی از شهروندان زندانی آمریکایی ایران‌الاصل که روز دوشنبه از ایران خارج شد.
مراد طاهباز، یکی از شهروندان زندانی آمریکایی ایران‌الاصل که روز دوشنبه از ایران خارج شد.

مراد طاهباز، یکی از پنج شهروند آمریکایی آزاد شده که صبح سه‌شنبه وارد آمریکا شدند با صدور بیانیه‌ای ضمن تشکر از همه مقامات و افرادی که در آزادی او نقش داشتند از دوستان و همکاران خود که همچنان در حبس هستند یاد کرد و نوشت: «دعا می‌کنم که به زودی بتوانند در آزادی به من بپیوندند.»

او با نام بردن از هومن جوکار، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سپیده کاشانی و سام رجبی که همه در جریان پرونده موسوم به فعالان محیط زیستی تاکنون نزدیک به شش سال را در زندان به‌سر برده‌اند از مرگ کاووس سیدامامی در زندان نوشت و یادآور شد: «از آن زمان، من با یک خلاء در قلبم مانده‌ام. درد من همچنان پابرجاست که دوستان و همکاران عزیزم همچنان در زندان اوین هستند.»

طاهباز با اشاره به اینکه «دوران اسارت من سخت بود اما به من کمک کرد تا چیزهای زیادی در مورد خودم و دنیا یاد بگیرم» نوشت: «مجبور بودم عمیقاً در درون خودم کاوش کنم تا مقاومت لازم برای غلبه بر این چالش را پیدا کنم. با این حال، من همچنین یاد گرفتم که حتی در تاریک‌ترین مکان‌ها و بدترین شرایط، هنوز افراد خوبی در این دنیا وجود دارند و این به من امید داد.»

شهروندان دو تابعیتی آزاد شده از بند جمهوری اسلامی که شامگاه دوشنبه، دوحه قطر را به مقصد واشنگتن ترک کرده بودند بامداد سه‌شنبه به وقت محلی وارد پایتخت ایالات متحده آمریکا شدند.

پنج شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار از ۱۹ مرداد و در پی اعلام توافقی بین آمریکا و جمهوری اسلامی، از زندان به خانه‌ای امن، منتقل شده بودند.

این توافق همچنین شامل انتقال شش میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر و آزادی پنج ایرانی «محکوم یا متهم» در آمریکا بوده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه ضمن استقبال از آزادی پنج زندانی دو تابعیتی، از شهروندان آمریکایی خواست به ایران سفر نکنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم پس از آزادی پنج زندانی دو تابعیتی با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان آمریکایی خواست به هیچ دلیلی به ایران سفر نکنند و اگر در ایران هستند، فورا خاک آن را ترک کنند.

بلینکن با اشاره به اولویت بودن آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در خارج گفت تحت رهبری جو بایدن تاکنون بیش از ۳۰ شهروند آمریکایی به ناحق بازداشت‌شده به آمریکا بازگردانده شده‌اند.

XS
SM
MD
LG