لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۷

لغو مجوز استفاده از پرچم پاناما برای ۱۳۶ کشتی مرتبط با جمهوری اسلامی


یک کشتی در کانال پاناما. پاناما بزرگترین ثبت کشتی در جهان را دارد - آرشیو
یک کشتی در کانال پاناما. پاناما بزرگترین ثبت کشتی در جهان را دارد - آرشیو

مقامات دریانوردی پاناما این هفته اعلام کردند که اداره ثبت کشتی پاناما، بزرگترین ثبت کشتی جهان، در چهار سال گذشته حق استفاده از پرچم خود را از ۱۳۶ کشتی مرتبط با شرکت نفت دولتی جمهوری اسلامی ایران پس گرفته است.

اداره دریانوردی پاناما که ثبت کشتی‌ها را مدیریت می‌کند، شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اداره ثبت پاناما ۱۳۶ کشتی را که ارتباط مستقیم آنها با شرکت ملی نفت ایران ثابت شده بود، لغو کرد.»

سازمان‌های مستقل می‌گویند که مالکان چندین کشتی متهم به عضویت در شبکه ایران، در پاناما ثبت شده‌اند.

به گفته سخنگوی اداره دریانوردی پاناما، یک پنجم از ۶۷۸ کشتی که این اداره از سال ۲۰۱۹ تاکنون پرچم آنها را به دلایل مختلف پس گرفته است، با ایران مرتبط بودند.

یک سخنگو گفت: «مقامات پاناما روابط نزدیکی با وزیر خزانه‌داری و دیگر مقامات ایالات متحده دارند.»

به گفته شرکت‌های فعال در امر رصد عبور و مرور کشتی‌ها، محموله‌های نفت خام ایران در دو ماه آخر سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسید و امسال نیز شروع قدرتمندی داشته است. این درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی به رغم اعمال تحریم‌های ایالات متحده بر شرکت‌هایی که آنها را به کمک به صادرات نفت ایران، عمدتاً به چین و ونزوئلا متهم کرده، به دست آمده است.

جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، روز دوشنبه ۲۶ دی از دولت ایالات متحده خواست پاناما را تحت فشار قرار دهد تا از «کمک کردن» به جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم‌ها دست بردارد. بوش یکی از اعضای سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» است؛ سازمانی که هدف خود را جلوگیری از تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به یک ابرقدرت منطقه‌ای مجهز به سلاح هسته‌ای تبیین کرده است.

بنا بر آمار رسمی، پاناما بزرگترین رقم ثبت کشتی در جهان را دارد و حدود ۸۶۵۰ کشتی با پرچم این کشور حرکت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG