لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۵

ادامه «بحران انرژی در ایران»؛ گاز مشترکان خانگی، اداری و تولیدی در چند شهر قطع است


آرشیو
آرشیو

اگرچه مقامات وزارت نفت ایران می‌گویند «بحران قطع گاز» به پایان رسیده است، ولی گزارش‌ها نشان می‌دهد قطع گاز مشترکان خانگی و شهری و واحدهای تولیدی در برخی شهرها و استان‌های ایران ادامه دارد.

خبرگزاری مهر، روز جمعه از قطع گاز مشترکان خانگی و شهری در نوشهر خبر داد و نوشت «متولیان امر تاکید کرده بودند» که گاز مشترکان خانگی قطع نخواهد شد.

خبرگزاری ایسنا هم می‌گوید برخی از واحدهای تولیدی از جمله مرغداران استان گلستان در بحران گاز غافلگیر شده‌اند. همچنین، ایسنا به نقل فرماندار شهرستان اهر در آذربایجان شرقی گفت: گاز ۲ بانک و ۳ دستگاه دولتی در این شهرستان قطع شده است.

در روزهای اخیر و با ادامه برودت هوا در بسیاری از نقاط کشور، شهروندان ایرانی در بیش از ١٠ استان از جمله البرز، گلستان، زنجان، اردبیل، لرستان، مرکزی، و هرمزگان با بحران کمبود گاز دست و پنجه نرم کرده‌اند.

تعطیلی مدارس، ادارات، و بانک‌ها و همچنین مشاغل و کسب‌وکارهایی مانند نانوایی‌ها و شهرک‌های صنعتی از جمله پیامدهای کمبود انرژی در ایران است.

در اردبیل، نبود گاز موجب شده صف‌هایی طولانی از خودروها برای ورود به جایگاه سی‌ان‌جی تشکیل شود.

قطعی گاز در روزهای گذشته در تربت جام، بسیاری از اهالی این شهر را به شعار دادن علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، واداشت.

با این که ایران یکی از کشورهایی است که بزرگ‌ترین منابع گازی جهان را در اختیار دارد، اما در بهره‌برداری از میدان انرژی خود موفق نبوده و منابع موجود پاسخگوی کامل نیازهای داخلی نیست.

به این ترتیب، در حالی که از ماه‌ها قبل مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی اروپا را به «زمستانی سخت» به علت کاهش واردات گاز از روسیه تهدید می‌کردند، اکنون کمبود گاز در ایران، کشوری که بنا بر ارزیابی‌ها دارنده دومین ذخایر بزرگ گاز جهان است، مشکلات گسترده‌ای را به وجود آورده است.

XS
SM
MD
LG