لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

راهپیمایی خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی با درخواست برای «آزادی فوری گروگان‌ها» ادامه داردخانواده‌ها و دوستان گروگان‌های اسرائیلی و هزاران نفر از حامیان آنها روز جمعه،۲۶ آبان، به راهپیمایی به سمت اورشلیم ادامه دادند تا هر‌ چه بیشتر توجه دولت را به اهمیت آزادی فوری گروگان‌هایی که حدود شش هفته پیش اسیر حماس شدند و به غزه برده شدند جلب کنند.

تظاهرکننده‌ها سه روز پیش تل آویو را ترک کردند و پلیس ناگزیر شد بخش‌هایی از بزرگراه اصلی را مسدود کند.

آنها عکس‌های عزیزان خود را در دست داشتند و با پرچم‌های اسرائیل شعار می‌دادند: «تسلیم نمی‌شویم و خواستار آزادی گروگان‌ها هستیم.»

شبه‌نظامیان حماس در جریان حمله پانزدهم مهرماه به جنوب اسرائیل حدود ۲۴۰ نفر را گروگان گرفتند و گمان می‌رود این گروگان‌ها که از نوزاد تا افراد مسن را در برمی‌گیرد در تونل‌هایی در‌نوار غزه حبس شده‌اند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی و عربی از ادامه مذاکرات برای آزادی دست‌کم برخی از گروگان‌ها خبر داده‌اند ولی هنوز خبری از توافق نیست.

یووال هاران، یکی از تظاهرکننده‌ها است که با پلاکاردی از عکس هفت نفر از اعضای خانواده‌اش از جمله خواهرزاده سه ساله‌اش که گروگان حماس هستند خواستار آزادی فوری آنها شده است.

او می‌گوید: «چطور می‌توانید روی یک دختر سه ساله قیمت بگذارید؟ به هر قیمتی که شده همین حالا آنها را بازگردانید.»

استفن زایبرت، سفیر آلمان در اسرائیل با تظاهرکننده‌ها دیدار کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط گروگان‌ها شد.

او گفت: «ما در تمامی سطوح سیاسی و دیپلماتیک برای این کار تلاش می‌کنیم و از شما می‌خواهیم که امید را زنده نگه دارید.»

میکی زوهر، یکی از اعضای حزب لیکود بنیامین نتانیاهو، نیز در جمع حاضر شد ولی جمعیت فریاد زد: «شرم! مسئولیت‌پذیر باش!»

او به شماری از راهپیمایان گفت: «می‌دانستم آمدن به اینجا کار آسانی نیست. می‌دانستم که سرم فریاد خواهند زد ولی آمدم تا به وضوح به شما بگویم که همه کاری می‌کنیم تا آنها را به خانه بازگردانیم.»

خانواده‌های گروگان‌ها و حامیانشان می‌گویند که راهپیمایی حدود ۶۰ کیلومتری خود را روز شنبه، ۲۷ آبان مقابل اقامتگاه نتانیاهو در اورشلیم پایان خواهند داد.

XS
SM
MD
LG