لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

کلینتون با نماینده صلح فلسطینی‌ها ملاقات می کند


صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی در صلح خاورمیانه
صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی در صلح خاورمیانه
صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی هفته آینده با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا ملاقات می کند. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام این خبر گفت هدف از این دیدار دمیدن جانی تازه به مذاکرات متوقف شده صلح خاورمیانه است.

خانم کلینتون پیشتر با اسحاق مولخو، مذاکره کننده اسرائیلی ملاقات کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا دو روز پیش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و به طور جداگانه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده بود.

ویکتوریا نولاند گفت:‌ «تمامی این اقدامات تلاشی است برای ترغیب بیشتر طرفین به رابطه بیشتر و کشاندن آنان به میز مذاکره. ما سعی می کنیم وضع را بهبود دهیم تا شرایط به گونه‌ای تغییر کند که آنان به میز مذاکره بازگردند.»

با آن که مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها متوقف شده است، مقامات ارشد دو طرف از جمله از طریق نامه نگاری هایی میان آقایان عباس و نتانیاهو، درباره برخی مسائل بی‌صدا تبادل نظر کرده اند.
نمایندگان گروه چهارگانه صلح خاورمیانه روز جمعه در بروکسل ملاقات کردند. فلسطینی‌ها از این گروه خواسته اند تا برای توقف شهرک سازی‌های اسرائیلی اقدامات بیشتری انجام دهند.
سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت نمایندگان آمریکا، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، و روسیه، که گروه چهارگانه صلح خاورمیانه را تشکیل می دهند معمولا برای مشورت، یا کنفرانس‌های تلفنی برگزار می کنند و یا ملاقات می کنند.
XS
SM
MD
LG