لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

پرچم فلسطین به عنوان عضو جدید در مقر یونسکو به اهتزاز در آمد


پرچم فلسطین به عنوان عضو جدید در مقر یونسکو به اهتزاز در آمد
پرچم فلسطین به عنوان عضو جدید در مقر یونسکو به اهتزاز در آمد

پرچم فلسطین روز سه شنبه در مقر یونسکو، نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد در پاریس به اهتزاز درآمد. این اقدامی نمادین و تاریخی در تلاش ها برای تشکیل کشور مستقل فلسطین به شمار می رود.

مراسم اهتزاز پرچم فلسطین در روزی بارانی و در میان موج شادمانی شرکت کنندگان برگزار شد. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در سخنرانی خود در مقر یونسکو، اهتزاز پرچم فلسطین را «لحظه ای حقیقتا تاریخی» خواند و گفت: «امیدواریم که این زمینه ای برای عضویت فلسطین در دیگر سازمان ها باشد». شرکت کنندگان از نطق آقای عباس استقبال گرمی کردند و برای او ایستاده و کف زدند.

یونسکو، نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، در پایان ماه اکتبر، پس از رای گیری از اعضا، با اکثریت آرا فلسطین را عنوان صدو نودو پنجمین عضو خود پذیرفت. این اقدام موجب شد تا آمریکا بودجه یونسکو را کاهش دهد. آمریکا ۲۲ درصد از بودجه سالانه یونسکو را تامین می کرد.

کاهش بودجه یونسکو موجب محدودیت در پیشبرد برنامه های توسعه و آموزشی آن در کشورهایی چون عراق، افغانستان و کشور جدیدالتاسیس سودان جنوبی شده است.

فلسطینی ها به دنبال عضویت کامل در سازمان ملل متحد هستند و این درخواست هنوز در شورای امنیت در دست بررسی است. واشنگتن تهدید کرده که این درخواست را وتو می کند و تاکید دارد که تشکیل کشور مستقل فلسطین تنها از طریق مذاکره با اسرائیل میسر است.

مقامات آمریکایی می گویند تصمیم یونسکو به پذیرفتن عضویت دائمی فلسطین، فعالیت جامعه بین الملل به سوی طرح جامع صلح خاورمیانه را به خطر انداخته و می تواند ازسرگیری مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و فلسطینی ها را منحرف کند.

ایالات متحده آمریکا هرساله ۸۹ میلیون دلار از بودجه یونسکو را تامین می کند و تصمیم آمریکا به قطع این بودجه یونسکو را دچار بحران جدی کرده است. اسرائیل نیز حمایت مالی خود از یونسکو را قطع کرده است.

چندین کشور جهان در حال مذاکره با مقامات آمریکایی برای تجدیدنظر در این تصمیم هستند.

یونسکو به خاطر پروژه های فرهنگی مثل حفاظت از میراث های جهانی شهرت دارد اما ماموریت وهدف دیگر این نهاد بین المللی، فعالیت هایی چون کمک به کاهش فقر، تامین آب سالم، آموزش و سوادآموزی به دختران و پیشبرد آزادی بیان را نیز دربرمیگیرد.

XS
SM
MD
LG