لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

اسرائیل از ورود صدها فعال حامی فلسطینی ها به خاک این کشور جلوگیری کرد


مسافران معترض در فرودگاه بین المللی بروکسل
مسافران معترض در فرودگاه بین المللی بروکسل

اسرائیل روز شنبه حدود ۴۰ فعال حامی حقوق فلسطینی ها را از فرودگاه بین المللی بن گوریون در تل آویو به کشورهای مبدأ بازگرداند. خبرگزاری رویترز نوشته است که حدود ۱۲۰۰نفر قرار گذاشته بودند تا روز یکشنبه به تل آویو پرواز کنند و در کمپین «به فلسطین خوش آمدید» شرکت کنند. گزارش ها حاکی است که صدها تن دیگر از شهروندان اروپایی که قصد شرکت در این کارزار را داشتند در فرودگاه های اروپایی مانده اند و نتوانسته اند سوار هواپیما شوند.

اسرائیل صدها پلیس را به فرودگاه بن گوریون در تل آویو فرستاد تا فعالان حامی حقوق فلسطینی ها را شناسایی کرده و از ورود آنان به اسرائیل جلوگیری کنند. اسرائیل در اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود مسافران، به خطوط هوایی هشدار داده بود در صورتی که «مسافران مشکوک» را به اسرائیل ببرند، هزینه برگرداندن فوری آنان با خود خطوط هوایی است. این اقدام موجب شد که بسیاری از شرکت های هواپیمایی در مبدأ بلیط مسافران را باطل کنند. مسافرانی که بلیط هایشان باطل شد و از پرواز به اسرائیل بازماندند در چندین فرودگاه اروپایی دست به تظاهرات زدند.

در فرودگاه بروکسل، بلیط بیش از ۱۰۰ شهروند بلژیکی و فرانسوی باطل شد و آنان نتوانستند با هواپیماهای لوفتانزا و سوئیس ایر پرواز کنند.

در فرودگاه ژنو، پس از آن که ۴۵ نفر از یک گروه ۷۰ نفری اجازه سوار شدن به هواپیما را نیافتند، ده ها نفر تظاهرات کردند و شعار سردادند.

در فرودگاه شارل دوگل در پاریس نیز وضع به همین منوال است و ۹۰ نفر از سوار شدن به پروازهای عازم تل آویو بازماندند. ده ها مسافر معترض با برخورد خشن پلیس مواجه شدند. فعالان حامی حقوق فلسطینی ها روی پلاکاردهای خود از جمله نوشته بودند «آیا فرانسه هم مستعمره اسرائیل شده است؟»

خطوط هوایی تورکیش نیز از سوار کردن ۵۰ تن به هواپیما در فرودگاه استانبول خودداری کرد و خطوط هوایی اتریش در فرودگاه وین به ۵ نفر اجازه پرواز به تل آویو نداد و در رم هواپیمایی آلیتالیا به ۷ نفر اجازه پرواز نداد.

خبرگزاری فرانسه نوشته است که پلیس اسرائیل در فرودگاه بن گوریون ده ها نفر را بازداشت کرد. این گروه شامل ۳۰ فرانسوی، دو اسپانیایی، دو ایتالیایی، یک سوئیسی، یک کانادایی و یک شهروند پرتغال بودند که فورا به کشور مبدأ بازگردانده شدند.

پلیس اسرائیل همچنین شش اسرائیلی ، یک فرانسوی و دو نفر را که پرچم «فلسطین تا همیشه» با خود داشتند را در خاک این کشور به اتهام برهم زدن نظم در نقاط مختلف اسرائیل و در خارج از فرودگاه بازداشت کرده است.

سال گذشته نیز حدود ۸۰۰ نفر در فرودگاه مبدأ از سفر به اسرائیل و پیوستن به کارزار حمایت از فلسطینی ها بازماند و ۱۲۰ مسافر در فرودگاه اجازه ورود به خاک اسرائیل را نیافتند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز شنبه از فعالان حامی حقوق فلسطینی به خاطر آن که نگران مسائل اسرائیل هستند سپاسگزاری کرد و خطاب به آنان گفت: «موضوعات بهتری برای فعالیت شما وجود دارد. می توانستید به خشونت هرروزه سوریه علیه مردم خودش اعتراض کنید که تاکنون جان هزاران نفر را گرفته است.»

XS
SM
MD
LG