لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

حمله به پزشک مایه کوب در پاکستان


مردان مسلح یک تیم سازمان جهانی بهداشت را که در کمپین مایه کوبی فلج اطفال در جنوب پاکستان کار می کند مورد حمله قرار دادند و دو نفر را مجروح کردند.

سازمان جهانی بهداشت می گوید حمله روز سه شنبه در بند کراچی روی داد و مجروحین، یک کارمند و یک مشاور بین المللی، که در بیمارستان بستری شدند در وضعیتی ثابت بسر می برند. پلیس پاکستان پیشتر آنها را یک پزشک خارجی و یک راننده معرفی کرده بود.

هردو نفر از کمپین سه روزه سراسری مایه کوبی که روز دوشنبه آغاز شد پشتیبانی می کردند. سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای می گوید در حال حاضر مدرکی که نشان دهد که حادثه حمله ای آگاهانه یا هدفمند علیه مایه کوبی یا سازمان بود وجود ندارد.
در بیانیه گفته می شود چنین رویدادهایی بر شجاعت باور نکردنی بیش از 200 هزار داوطلب که کمپین مایه کوبی را اداره می کنند، و اکثرا پاکستانی هستند، تاکید می گذارد.

تهدیدهای ستیزه گران از کوشش های پاکستان برای مایه کوبی کودکان، بویژه در شمال غربی کشور جلوگیری کرده است.

روز جمعه، وزیر امور اجتماعی مناطق قبیله ای پاکستان به بخش اردوی صدای امریکا گفت حدود ۲۵۰ هزار کودک ممکن است نتوانند در جریان کمپین سراسری سه روز ه که چهارشنبه به پایان می رسد مایه کوبی شوند.

مناطق قبیله ای هم مرز افغانستان پناهگاه هایی برای ستیزه گران مرتبط با طالبان و القاعده شناخته می شوند.

ماه پیش یک گروه مستقر در وزیرستان شمالی به تیم های پزشکی مسئول مایه کوبی فلج اطفال هشدار داد به منطقه نزدیک نشوند، یا با پیامدهایی روبرو خواهند شد.

ستیزه گران می گویند از مایه کوبی جهت جمع آوری اطلاعاتی برای حملات هواپیماهای بی سرنشین امریکا در منطقه استفاده می شود.


پاکستان یکی از سه کشوری است که در آنها بیماری فلج اطفال به شدت رایج است. افغانستان و نیجریه دو کشور دیگر هستند.
XS
SM
MD
LG