لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

محکومیت پزشک پاکستانی به ۳۳ سال زندان


مقامات دولت پاکستان می گویند یک پزشک پاکستانی که در یافتن اوسامه بن لادن به آمریکا کمک کرده بود، به جرم خیانت به کشور به ۳۳ سال زندان و پرداخت ۳۵۰۰ دلار جریمه محکوم شده است.
شکیل آفریدی متهم بود یک کمپین دروغین مایه کوبی را برای کمک به سی. آی. ا. در تهیه نمونه های دی. ان. ا. راه انداخت. با این هدف که حضور بن لادن و خانواده اش در مجتمعی در آبوت آباد تایید شود. بعد از تأیید حضور بن لادن نیروهای امریکایی او را در حمله ای در ماه می گذشته کشتند.
در اوائل سال جاری، وزیر دفاع امریکا گفت کمپین آفریدی در ردیابی بن لادن بسیار مفید بود. لئون پانه تا دستگیری این پزشک را «اشتباهی واقعی» نامید و از از مقامات پاکستانی خواست او را آزاد کنند.
محکومیت آفریدی در زمانی صورت می گیرد که مناسبات بین امریکا و پاکستان متشنج است. آنها در باره بازگشایی مسیرهای تدارکاتی ناتو به افغانستان، که پاکستان نوامبر گذشته آن را مسدود کرد، بحث می کنند.
روز سه شنبه یک کمیته مجلس نمایندگان امریکا رای داد کمک پیشنهادی به پاکستان به بیش از نصف کاهش یابد، و تهدید کرد اگر مسیرهای تدارکاتی دوباره باز نشوند، کمکهای امریکا به پاکستان کاهش بیشتری خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG