لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

ارتباط با ستیره گران، دلیل محکومیت پزشک پاکستانی


دادگاهی در پاکستان اعلام کرد که زندان شدن یک پزشک پاکستانی - که در یافتن اسامه بن لادن به آمریکا کمک کرد - نه به دلیل همکاری با سی آی ا، بلکه به دلیل ارتباط با ستیزه گران زندانی شده است.

این دادگاه هفته پیش دکتر شکیل آفریدی را به ۳۳ سال زندان محکوم کرد. او متهم بود که یک کمپین دروغین مایه کوبی را برای جمع آوری نمونه های دی. ان. ا. بن لادن و اعضای خانواده او ، جهت تایید حضور وی در مجتمعی در پاکستان، راه اندازی کرده بود.

اسناد دادگاه که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می دهد دادگاه قبیله ای در ناحیه خیبر در شمال غربی پاکستان آفریدی را به جرم کمک به ستیزه گران در منطقه محکوم کرده است. گفته می شود او با فرماندهان گروه ممنوعه لشکر اسلام ملاقات می کرد، به درمان اعضای آن می پرداخت و به گروه پول می داد.

اسناد دادگاه همچنین می گوید یک گزارش تحقیقی شامل شواهدی است که آفریدی با آژانس های جاسوسی خارجی همکاری داشته، اما دادگاه ناحیه خیبر قادر نیست بر اساس این شواهد عمل کند.

جمیل آفریدی، برادر شکیل، در این هفته گفت محاکمه او عادلانه نبود و قول داد درخواست استنیاف کند. جمیل در مصاحبه ای با صدای امریکا همچنین نسبت به بازداشت برادرش نگرانی هایی ابراز داشت و گفت از او باید در داخل زندان حفاظت شود.

پیشتر، یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان عمل آفریدی را «خلافی جدی» نامید، اما گفت او حق داشت از محاکمه ای عادلانه برخوردار شود.

امریکا از محکومیت دکتر آفریدی انتقاد کرده و خواهان آزادی او شده است.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه روشن ساخته است که هیچ اساس قانونی برای زندانی شدن آفریدی وجود ندارد.
XS
SM
MD
LG