لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

حمایت دوباره پارلمان پاکستان از نواز شریف


درگیری معترضان با پلیس پاکستان - ۱۰ شهریور ۱۳۹۳
درگیری معترضان با پلیس پاکستان - ۱۰ شهریور ۱۳۹۳

پارلمان پاکستان بر حمایت خود از نواز شریف نخست وزیر آن کشور، که باوجود اعتراض مخالفانش در هفنه‌های گذشته برای وادار کردن او به استعفا هنوز حاضر به کناره‌گیری نشده است، بار دیگر تاکید کرد.

در حالی که قانون‌گذاران پاکستان روز سه‌شنبه نشستی فوق‌العاده برای تقویت حمایت سیاسی از آقای شریف تشکیل داده بودند، وزیر کشور، از اعتراضات ضددولتی به شدت انتقاد کرد و آن را « شورش تروریست‌ها علیه پاکستان» نامید.

با این وجود نمایندگان عضو حزب اصلی اپوزوسیون، از نواز شریف که سال گذشته به قدرت رسید انتقاد کردند.

یکی از نمایندگان پس از جلسه امروز به صدای آمریکا گفت بسیاری از حرف‌هایی که معترضان می‌گویند با قانون اساسی مغایرت دارد؛ اما نکته‌های دیگری را مطرح می‌کنند که نیازمند توجه است. او همچنین گفت ۱۹ روز است که مردم در خیابان‌ها هستند و این کار نمی‌تواند بی‌دلیل باشد.

هزاران معترض پاکستانی، به رهبری عمران خان و طاهر القادری نزدیک به سه هفته است که در اسلام‌آباد اردو زده‌اند. اعتراضات تا روز یکشنبه، زمانی که درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی در گرفت، آرام بود.

درگیری‌ها، که در جریان آن ۳ نفر جان خود را از دست دادند و صدها نفر نیز زخمی شدند، روز دوشنبه هم ادامه یافت. تظاهرکنندگان روز گذشته به مدت کوتاهی یک ایستگاه تلویزیونی دولتی را تصرف کردند و موجب قطع برنامه‌های آن شدند.

آقای خان روز دوشنبه گفت اعتراضات علیه دولت تا وقتی که نواز شریف استعفا دهد، ادامه خواهد داشت.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از حق اعتراض صلح‌جویانه حمایت می‌کند، اما از تظاهرکنندگان و دولت پاکستان خواست از خود خویشتنداری نشان دهند.

XS
SM
MD
LG