لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

هزاران معترض پاکستانی به سوی پارلمان آن کشور راه پیمایی کردند


مقامات امنیتی پاکستان گفته اند اجازه نخواهند داد معترضان وارد «منطقه قرمز» شوند، و از دو رهبر اوپوزیسیون خواستند در برنامه خود تجدید نظر کنند.

هزاران معترض مخالف دولت روز سه شنبه در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، جهت تاکید بر خواست خود برای استعفای نواز شریف نخست وزیر آن کشور به سوی پارلمان راه پیمایی کردند.

راه پیمایان خود را به ابزار بریدن سیم و کابل، و دست کم یک جرثقیل برای برداشتن موانعی که نیروهای امنیتی برای حفاظت از منطقه باصطلاح «قرمز» بوجود آورده بودند، مجهز کردند.

افزون بر پارلمان، بسیاری از سفارتخانه های غربی و محل سکونت رئیس جمهوری و نیز نخست وزیر پاکستان در آن منطقه قرار دارند.

دولت پاکستان صد ها سرباز و بیش از ۳۰ هزار نیروی امنیتی را در پیشاپیش راه پیمایی به منطقه اعزام کرد.

معترضان، هواداران عمران خان، ستاره کریکت را که یک سیاستمدار شده است، و نیز طاهر القادری، واعظ محالف دولت را شامل می شوند. تظاهرکنندگان هر دو گروه، روزها است که در پایتخت تجمع می کنند.

عمران خان روز دوشنبه هنگام اعلام راه پیمایی به حامیان حزب خود ، تحریک انصاف پاکستان ، گفت حزب – که سومین بلوک سیاسی بزرگ پارلمان را تشکیل می دهد – از پارلمان سراسری و سه پارلمان ایالتی خارج خواهد شد.

تظاهرکنندگان به رهبری خان، نواز شریف را به تقلب در انتخابات پارلمانی سال گذشته متهم می کنند و می خواهند از سمت خود کناره گیری کند. قادری نیز خواهان برکناری شریف است.

اما دولت امکان استعفای او را رد کرده است و درخواست مخالفان را مغایر با قانون اساسی می داند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت کانال های تلویزیونی آن کشور تصاویر زنده ای از استقرار سربازان در «منطقه قرمز» نشان دادنده اند که به نظر می رسید زمینه برای درگیری احتمالی بین سربازان و حدود ۳۰ هزار معترض آماده می شود.

ارتش پاکستان نیز اعلام کرد به درخواست دولت، سربازان بیشتری به محل اعزام کرده است. وزیر کشور در پیشاپیش راه پیمایی خواهان آرامش شد و گفت هیچ خشونتی تحمل نخواهد شد.

مقامات امنیتی پاکستان گفته اند اجازه نخواهند داد معترضان وارد «منطقه قرمز» شوند، و از دو رهبر اوپوزیسیون خواستند در برنامه خود تجدید نظر کنند.

XS
SM
MD
LG