لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

رهبر مخالفان پاکستان مذاکره با دولت را متوقف کرد


عمران خان رهبر گروهی از معترضان پاکستانی
عمران خان رهبر گروهی از معترضان پاکستانی

اندکی پس از اعلام دولت پاکستان در مورد انتصاب رئیس جدیدی برای پلیس اسلام، عمران خان، رهبر اپوزوسیون پاکستان، روز پنجشنبه مذاکره با دولت را متوقف کرد.

عمران خان و طاهر القادری رهبری هزاران معترض در راهپیمایی از لاهور به سوی پایتخت را برعهده داشتند. آنها که ساختمان پارلمان را محاصره کرده‌اند از نواز شریف نخست وزیر می‌خواهند استعفا دهد و او را به دستکاری در انتخابات سال گذشته متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس اعتراضات بر نگرانی‌ها از بروز ناآرامی در پاکستان افزوده است، و در پی درخواست ارتش، دولت بامداد پنجشنبه با نمایندگان خان و قادری به گفت و گو نشست.

شاه محمود قریشی، یک عضو ارشد حزب عمران خان، به خبرنگاران گفت اوپوزیسیون شش درخواست ارائه داده که استعفای نواز شریف، اصلاحات انتخاباتی و برکناری مسئولان انتخابات از آن جمله است.

احتمال نمی‌رود نواز شریف هیچیک از این درخواست‌ها، که دولت آنها را غیرقانونی می‌داند، را بپذیرد.

بعد از ظهر پنجشنبه، عمران خان به خبرنگاران گفت دولت، رئیس پلیس اسلام آباد را به دلیل خودداری از استفاده از زور علیه او برکنار کرد و مدعی شد رئیس جدید پلیس دستور برهم زدن اعتراضات، که تاکنون صلح‌جویانه بوده است، را اجرا خواهد کرد.

عمران خان گفت به این دلیل است که مذاکره با دولت را متوقف کرده و در ادامه هشدار داد در صورتی که پلیس درصدد سرکوب اعتراضات برآید، طرفداران او به دفتر نخست وزیر حمله خواهند کرد.

دولت پاکستان داشتن هر برنامه‌ای برای برخورد با معترضان را رد کرده است و وزیر اطلاعات آن کشور نیز بر تمایل دولت به ادامه گفتگو با مخالفان تاکید کرد.

روز پنجشنبه، نواز شریف به پارلمان بازگشت و قانون‌گذاران قطعنامه‌ای تصویب کردند که درخواست‌های مخالفان را غیرقانونی می‌نامد و بر حفظ اقتدار پارلمان تاکید می‌کند.

XS
SM
MD
LG