لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

خروج حزب عمران خان از پارلمان پاکستان


حزب عمران خان، که اعتراضات یک هفته ای در اسلام آباد پایتخت پاکستان را رهبری کرده است، در جدیدترین کوشش برای برکناری نواز شریف نخست وزیر از قدرت، روز جمعه از پارلمان استعفا داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اقدام یک روز پس از آن صورت گرفت که پارلمان جبهه واحدی نشان داد و احزاب اوپوزیسیون از قطعنامه ای پشتیبانی کردند که درخواست استعفای شریف را با قانون اساسی مغایر می داند و رد می کند.

خان و طاهر القادری، واعظ مشهور، رهبری دو حرکت اعتراضی را بر عهده داشته اند. هزاران نفر از طرفدارانشان در ناحیه قرمز در مرکز اسلام آباد جمع شده اند. آنها شریف را به تقلب در انتخابات ۲۰۱۳، که او را در نخستین انتقال دمکراتیک در تاریخ پاکستان به قدرت رساند، متهم می کنند.

در انتخابات حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری خان، ۳۴ کرسی از ۳۴۲ کرسی پارلمان را تصاحب کرد و به سومین بلوک بزرگ در مجلس عوام تبدیل شد.

خان و قادری خواهان اصلاحات انتخاباتی و انتصاب یک دولت موقت برای برگزاری انتخابات جدید شده اند. حزب حاکم مسلم لیگ پاکستان گفته است آماده است در باره تمام درخواست های آنها، به استثنای استعفای شریف، بحث کند.

خان در روزهای اخیر چند بار به شریف اولتیماتوم داد کنار برود، و گاهی بنظر می رسید که ممکن است طرفدارانش پارلمان را محاصره کنند یا وارد دفتر نخست وزیر بشوند. اما روز جمعه بنظر رسید کوتاه آمده است. یک قانونگذار حزب خان به خبرنگاران گفت «ما از مجمع ملی بیرون می رویم زیرا معتقدیم انتخابات شفاف نبود.»

سخنگوی حزب حاکم گفت تهدیدی متوجه دولت نیست و از حمایت یک اکثریت ۱۹۰ نفری برخوردار است.

XS
SM
MD
LG