لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

راهپیمایی معترضان پاکستانی به سوی پایتخت آغاز شد


با آغاز راهپیمایی گسترده ده‌ها هزار نفر از مخالفان دولت پاکستان به سوی اسلام آباد در روز پنجشنبه، نگرانی از به خطر افتادن ثبات سیاسی و حکومت غیرنظامیان در آن کشور افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه‌های مخالفان از لاهور به طرف پایتخت به راه افتادند و با متهم کردن دولت به فساد، خواستار کناره‌گیری اعضای دولت از قدرت شده‌اند.

در اسلام آباد، تدابیر امنیتی شدیدی به اجرا گذاشته شده است. پلیس ضدشورش، خیابان‌ها و محله‌های اصلی و راه‌های منتهی به بسیاری از سفارتخانه‌های خارجی را مسدود کرده است. با این حال، وزیر کشور پاکستان گفت به راهپیمایان اجازه داده خواهد شد وارد شوند.

سخنگوی یکی از گروه‌های مخالف دولت به رهبری طاهر القادری، واعظ و فعال سیاسی، گفت راهپیمایان قصد دارند خیابان جناح، که بسیاری از سفارتخانه‌ها و ادارت دولتی در آن واقع شده‌اند، را اشغال کنند.

قادری گفته است تصمیم دارد نواز شریف و دولت او را مجبور به کناره‌گیری کند.

حزب نواز شریف سال گذشته، در نخستین انتقال قدرت از یک دولت برگزیده به دولتی دیگر در تاریخ پاکستان، به قدرت رسید؛ و مبارزه با فساد را یکی از سیاست‌های اصلی خود اعلام کرد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید رویارویی سیاسی، نگرانی درباره رقابت برای کسب قدرت بین ارتش و رهبران مدنی، که همیشه یک مساله اصلی در صحنه سیاسی پاکستان بوده است، را تجدید کرده است.

برخی از مقامات، عناصری در ارتش را متهم کرده‌اند که تظاهرات را برای تضعیف دولت غیرنظامی هماهنگ می‌کنند. ارتش در پاسخ می‌گوید در سیاست مداخله نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG