لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

فرمانده ارشد ارتش ایالات متحده: آمریکا باید رابطه با پاکستان را بازنگری کند


یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا در افغانستان روز پنجشنبه گفت آمریکا نیاز به ارزیابی جامعی از سیاست خود در قبال پاکستان دارد و افزود که حمایت پاکستان از طالبان موجب بی ثباتی در دولت افغانستان شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال جان نیکلسون از نیروی زمینی آمریکا که نزدیک به یک سال است فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را بر عهده دارد، روز پنجشنبه ۲۱ بهمن به کمیته سنا در امور ارتش گفت «سیاست پیچیده ما در قبال پاکستان نیاز به یک ارزیابی جامع دارد. من نگران نفوذ بازیگران خارجی، بویژه پاکستان، روسیه، و ایران در افغانستان هستم. این عوامل از یکسو سعی در مشروعیت بخشیدن و حمایت از طالبان دارند، و از سوی دیگر تلاش دارند که با تضعیف دولت مشروع مرکزی، به بی ثباتی در این کشور دامن زنند.»

آمریکا تعهدات نظامی و اقتصادی خود به پاکستان را در سال های اخیر به شدت کاهش داده است، چراکه حمایت پاکستان، کشوری مجهز به سلاح اتمی، از طالبان و فعالیت این گروه در افغانستان، موجب ناامیدی بسیاری از مقامات آمریکا شده است.

ژنرال نیکلسون درباره وضعیت کنونی افغانستان گفت که از ۹۸ گروه تروریستی که در فهرست دولت آمریکا قرار دارند، ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان هستند که نشانگر بیشترین تمرکز اینگونه گروهها در یک محدوده جغرافیایی و ضرورت مقابله سریع و موثر با آنهاست.

به گفته این ژنرال چهار ستاره، کمکهای آموزشی نیروی نظامی آمریکا همچنین موجب پیشرفت نیروی هوایی افغانستان شده است. اما برای اینکه این نیروها از حالت ماموریتهای تجسس و رصد فراتر رود و بتواند ماموریت های تهاجمی انجام دهد، نیازمند تخصیص بودجه از سوی کنگره است.

پیش از ارائه گزارش ژنرال نیکلسون، سناتور مک‌کین حین تشکر از خدمات نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که هدف واشنگتن آنست که نیروی نظامی افغانستان برای مواجهه با نیروهای تروریستی بتواند روی پای خود بایستد.

او ضمن انتقاد از دولت پرزیدنت اوباما، گفت که سیاست کاهش حضور نظامی آمریکا در افغانستان، سیاست تحقق پیروزی در برابر تروریسم را به تلاش برای عدم شکست تبدیل کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG