لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

۱۰ مرزبان ایران در سیستان و بلوچستان کشته شدند؛ جیش العدل بیانیه داد


میرجاوه در جنوب شرقی زاهدان قرار دارد
میرجاوه در جنوب شرقی زاهدان قرار دارد

خبرگزاری قوه قضاییه ایران از کشته شدن ۹ مرزبان ایرانی در مرز ایران با پاکستان خبر داد. این درگیری در شهر مرزی میرجاوه روی داد که در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان است.

به گزارش خبرگزاری میزان، در پی درگیری صورت گرفته بین نیروهای مرزبانی هنگ مرزی میرجاوه با نیروهای مسلح، سه مامور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و ۷ سرباز این نیرو کشته شده‌اند.

علی موحدی‌راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان چهارشنبه شب اعلام کرد گروه جیش العدل با انتشار بیانیه ای مسئولیت درگیری در میرجاوه را برعهده گرفته است. سایت عدالت نیوز که خبرهای «سازمان جیش العدل ایران» را پوشش می دهد، هنوز اشاره ای به این درگیری نکرده است.

این چندمین حادثه در ماههای اخیر است. برخی تنش های قومی موجب این درگیری ها شده است.

گروه جیش العدل که بازمانده جندالله است بعد از اعدام عبدالمالک ریگی سرکرده آن برای «مبارزه با جمهوری اسلامی» تشکیل شد. در درگیری بین این گروه و ماموران جمهوری اسلامی ایران در سه سال اخیر دهها نفر کشته شده اند.

گروه هایی مثل جندالله و جیش العدل می گویند حکومت جمهوری اسلامی ایران به حقوق اقلیت سنی و بلوچ این منطقه بی توجه است و تنها راه را مبارزه مسلحانه می دانند.

پیش از این عبدالستار دوشوکی، مدیر مرکز مطالعات بلوچ در لندن در گفت‌وگویی کوتاه با صدای آمریکا گفته بود که اهل سنت تجربه خوبی از قوه قضائیه ایران ندارد.

استان سیستان و بلوچستان طی سالهای اخیر بارها شاهد درگیری افراد مسلح با نیروهای سپاه و پلیس بوده است. برخی از این افراد مسلح قاچاقچیان مواد مخدر و سوخت و یا افراد و خودروهای مظنون به قاچاق هستند که نیروهای انتظامی و یا نظامی با آنها درگیر می‌شوند.

اما حملاتی از سوی گروه‌هایی که خود را مدافع حقوق اهل سنت و یا مردم بلوچ می‌دانند نیز به نیروهای نظامی و انتظامی ایران سابقه داشته است. جمهوری اسلامی ایران این گروه‌ها را تروریستی می‌داند.

XS
SM
MD
LG