لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

گروگان آمریکایی القاعده در یمن کشته شد


لوک سامرز، خبرنگار و عکاس ۳۳ ساله آمریکایی، بیش از یک سال در اسارت اعضای القاعده در شبه جزیره عرب درآمده بود.
لوک سامرز، خبرنگار و عکاس ۳۳ ساله آمریکایی، بیش از یک سال در اسارت اعضای القاعده در شبه جزیره عرب درآمده بود.

وزیر دفاع آمریکا از کشته شدن لوک سامرز خبرنگار آمريکايی و يک امدادگر اهل آفريقای جنوبی که سال گذشته توسط گروه القاعده يمن گروگان گرفته شده بودند، در جريان عمليات نجاتی که به دستور رئیس جمهوری ایالات متحده آغاز شده بود، خبر داد.

خبرگزاری آسوشيتدپرس روز شنبه به نقل از چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا که در افغانستان به سر می‌برد، گزارش داد اين دو گروگان در جريان عمليات نجات مشترک نيروهای ویژه آمريکايی و يمنی، به دست نيروهای القاعده کشته شدند. به گفته آقای هگل، در عملیات کوماندویی، شماری از اعضای القاعده کشته شدند. عملیات جمعه شب، دومین عملیات در دو هفته اخیر بود که برای آزادی آقای سامرز انجام گرفت.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیش، قتل لوک سامرز را «وحشیانه» توصیف کرد و تسلیت عمیق خود و مردم آمریکا را به خانواده وی ابلاغ کرد.

اندکی پیش از بیانیه کاخ سفید در واکنش خبر کشته شدن شهروند خبرنگار-عکاس ۳۳ ساله آمریکایی، رئیس امنیت ملی یمن گفته بود که پیکارجویان قصد داشتند آقای سامرز را روز شنبه به قتل برسانند.

آقای سامرز در سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی در صنعا پايتخت يمن توسط گروه القاعده گروگان گرفته شده بود. وی از سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) با شروع قیام در کشورهای خاورمیانه، که به بهار عرب معروف شد، به منطقه سفر کرد و بعد از مصر و مراکش، در یمن به کار عکاسی و خبرنگاری پرداخت. دوستانش می‌گویند شبی که در صنعا به اسارت اعضای القاعده درآمد، بی‌اعتنا به هشدارهای آن‌ها و بدون همراه به گردش در پایتخت یمن رفته بود.

دیگر گروگان کشته شده در جریان عملیات ، پی‌یر کورکی، امدادگر اهل آفریقای جنوبی معرفی شده است. سازمان خیریه‌ای که آقای کورکی برای آن کار می‌کرد اعلام کرده وی قرار بود روز یکشنبه از اسارت القاعده آزاد شود.

در ویدئویی که القاعده یمن روز چهارشنبه منتشر کرد، یکی از اعضای آن گروه تهدید کرده بود در صورتی که درخواست‌های آن‌ها برآورده نشود، آقای سامرز به قتل خواهد رسید. ایالات متحده در واکنش به این تهدید اعلام کرد برای نجات شهروند آمریکایی وارد عمل شده است.

خانواده آقای سامرز روز جمعه در یک پیام ویدئویی از آن گروه افراطی خواسته بودتا با نشان دادن «رحم و شفقت»، او را آزاد کنند.

واشنگتن گروه القاعده در شبه جزیره عربستان را یکی از خطرناک‌ترین شاخه‌های این گروه تروریستی می‌داند.

XS
SM
MD
LG