لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

القاعده مسئولیت انفجار صنعا را برعهده گرفت


در پی انفجار روز پنج‌شنبه در میدان تحریر، عابران پا به فرار گذاشتند – صنعا، ۱۷ مهر
در پی انفجار روز پنج‌شنبه در میدان تحریر، عابران پا به فرار گذاشتند – صنعا، ۱۷ مهر

انفجار روز پنجشنبه در مرکز صنعا ۴۷ کشته و ۷۵ مجروح برجاگذاشت و سیلی ازخون در میدان آزادی صنعا به راه انداخت.

شاخه القاعده در یمن روز جمعه مسئولیت بمبگذاری انتحاری علیه گروه شیعیان حوثی در صنعا پایتخت آن کشور را برعهده گرفت.

روز پنجشنبه یک بمبگذار انتحاری کمربند انفجاری‌اش را در برابر یک پست نگهبانی حوثی‌ها در مرکز شهر صنعا منفجر کرد. قرار بود حوثی‌ها در آن محل یک راهپیمایی برگزار کنند. در محل انفجار بمب در میدان آزادی (تحریر) صنعا، قطعات تکه تکه شده بدن قربانیان پراکنده بود و سیلی از خون بر آسفالت به راه افتاد. شمار تلفات تا کنون ۴۷ نفر و تعداد مجروحان ۷۵ نفر اعلام شده است.

شاخه القاعده در شبه‌جزیره عرب در بیانیه‌ای روی حساب توئیتر گروه، عامل انفجار را ابومویعه الصنعانی معرفی کرده است.

انفجار تنها ساعاتی پس از آن صورت گرفت که درگیری میان شیعیان حوثی با عبدربو منصور، رئیس جمهوری یمن، موجب شد احمدعواد بن مبارک، نخست وزیر منتصب، از قدرت کنار گذاشته شود. آقای احمد عواد بن مبارک روز سه‌شنبه در توافق بر سر تقسیم قدرت به نخست وزیری منصوب شده بود.

از اواخر شهریور ماه که نیروهای شبه‌نظامی حوثی در پی هفته‌ها تظاهرات ضددولتی پایتخت را تصرف کردند، واسطه اصلی تقسیم قدرت در یمن به شمار می‌روند.

شاخه القاعده در یمن نهادهای دولتی را از نظامی و اداری هدف قرار داده، حوثی‌ها را – که شعبه‌ای از مذهب شیعه زیدیه‌اند، رافضی و مرتد می‌داند.

حضور یک جنبش تجزیه‌طلب در جنوب یمن و کشتار نیروهای امنیتی توسط شورشیان القاعده کشور ۲۵ میلیون نفری و فقرزده یمن را با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو کرده، و زنگ خطر را برای کشورهای همسایه – یعنی عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس – به صدا درآورده است.

کشورهای غربی و همسایگان عرب یمن نگرانند که بی‌ثباتی در یمن موجب قدرت‌گیری القاعده شود؛ و از این رو از دو سال پیش، از گذار قدرت سیاسی به پشتیبانی سازمان ملل حمایت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG