لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

حدود ۲۲۰ مقام و نظامی سابق افغانستان در حکومت طالبان کشته شده‌اند


از زمان روی کار آمدن طالبان در اففانستان، محدودیت‌ها علیه زنان شدت بیشتری گرفته است. این مجدودیت‌ها با انتقاد دختران و زنان مواجه شده است.
از زمان روی کار آمدن طالبان در اففانستان، محدودیت‌ها علیه زنان شدت بیشتری گرفته است. این مجدودیت‌ها با انتقاد دختران و زنان مواجه شده است.

هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد، گزارش داد که حدود ۲۲۰ تن از اعضای پیشین دولت، ارتش و نهادهای مجری قانون در آن کشور، از زمان به قدرت رسیدن گروه طالبان در سال ۲۰۲۱ میلادی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قتل‌ها در شرایطی روی داده‌اند که حکومت طالبان برای دشمنان دیرین خود، «عفو عمومی» اعلام کرده بود.

هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد گفت: دست‌کم ۲۱۸ مورد قتل فرا قضایی در ارتباط با طالبان را ثبت کرده است و افزود: «نیمی از قتل‌ها در ۴ ماه پس از آغاز حکومت طالبان و هنگام خروج نیروهای خارجی از افغانستان رخ داد.

این گزارش می‌گوید: در مجموع، ۸۰۰ مورد نقض حقوق بشر در مورد اعضای پیشین دولت و ارتش ثبت شده است.

هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان اضافه کرد: در بیشتر موارد، کشته‌شدگان در کوتاه مدت به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند و سپس به قتل رسیدند.

وزارت خارجه طالبان در واکنش به گزارش هیئت نمایندگی ملل متحد گفت: هیچ گزارشی از موارد سرپیچی از فرمان عفو عمومی دریافت نشده است و هر گونه مورد تخلف مورد تحقیق قرار می‌گیرد.

در این حال، سخنگوی دفتر هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان تأکید کرد که ابعاد قتل‌ها شوکه‌کننده است و گفت که انتظار می‌رود شمار واقعی قتل‌ها به مراتب بالاتر باشد.

XS
SM
MD
LG