لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

جریان آزاد اطلاعات و اخبار زیر چکمه‌های سرکوب جمهوری اسلامی


جریان آزاد اطلاعات و اخبار زیر چکمه‌های سرکوب
جریان آزاد اطلاعات و اخبار زیر چکمه‌های سرکوب

همزمان با اوج‌گیری اعتراضات مردمی در ایران، مقامات جمهوری اسلامی به منوال چهار دهه گذشته فشار بر خبرنگاران و رسانه‌های مستقل را افزایش دادند و همزمان رسانه‌های فارسی زبان فرامرزی را به تحریک معترضان متهم کردند.

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه روز جمعه در بیانیه‌ای مشترک در مورد اعتراضات اخیر، نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن را به انتشار نخستین عکس مهسا امینی روی تخت بیمارستان و انتشار «اخبار جهت‌دار» از مراسم تشییع، تدفین و تجمعات اولیه متهم کردند.

این دو نهاد اطلاعاتی، خبرنگاران یادشده را افراد آموزش‌دیده در دوره‌های به گفته آن‌ها «رژیم مافیایی آمریکا» در کشورهای خارجی معرفی، و آن‌ها را متهم کردند که نقش منابع اولیه خبرسازی برای «رسانه‌های بیگانه» را ایفا کرده‌اند.

اطلاعیه منتشر شده و تداوم بازداشت فعالان رسانه‌ای، این نگرانی را به‌ وجود آورده که حاکمیت سعی دارد از فضای ایجاد شده در راستای سرکوب هرچه بیشتر رسانه‌ها و خبرنگاران چه در داخل و چه خارج از کشور استفاده کند.

نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار و کارشناس حقوق زنان، روز ۲۵ شهریور عکسی از مهسا امینی را در حال کما در یکی از بیمارستان‌های تهران، در توییتر منتشر کرد که انتشار این عکس و پیگیری ماجرا منجر به بازداشت وی شد.

پس از آن، بازداشت گسترده خبرنگاران آغاز شد، به‌طوری که کمیته حفاظت از روزنامه نگاران اعلام کرد تاکنون دستکم ۴۰ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند.

همزمان سازمان گزارشگران بدون مرز، تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب رسانه‌ها را محکوم و اعلام کرد این سرکوب، اینک به فراتر از مرزهای ایران کشیده شده است.

کریستف دلور، دبیر کل سازمان گزارشگران بدون مرز با اعلام حمایت از رسانه‌های مستقل داخل و خارج از ایران گفت نقض حقوق رسانه‌های مستقل و خبرنگاران تبعات و پیامدهای بدی برای مقامات جمهوری اسلامی خواهد داشت.

سازمان گزارشگران بدون مرز، همچنین با ابراز نگرانی از فشارهای فزاینده حکومت بر خبرنگاران داخلی و خارجی نسبت به اعمال فشار بر خانواده‌های خبرنگاران ایرانی مقیم خارج هشدار داده است.

به گزارش این سازمان جمهوری اسلامی ایران بعد از چین و میانمار، سومین زندان بزرگ روزنامه‌نگار در جهان است.

XS
SM
MD
LG