لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

حمله هوایی اردن به قاچاقچیان وابسته به جمهوری اسلامی داخل خاک سوریه


نیروی هوایی اردن بامداد سه‌شنبه به وقت محلی برای سومین بار در ماه گذشته، به مخفیگاه‌های قاچاقچیان مواد مخدر وابسته به جمهوری اسلامی در داخل خاک سوریه حمله کرد.

به گزارش رویترز، ارتش اردن پس از یک رشته درگیری طی ماه گذشته با ده‌ها مظنون به ارتباط با شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی ـ که محموله‌های بزرگی را همراه با سلاح و مواد منفجره بر فراز مرز اردن با سوریه قاچاق می‌کردند ـ نبرد خود را علیه فروشندگان مواد‌مخدر وابسته به جمهوری اسلامی، افزایش داده است.

اردن و متحدان غربی آن، «حزب‌الله لبنان» تحت حمایت جمهوری اسلامی و دیگر شبه‌نظامیان حامی جمهوری اسلامی را که کنترل بخش بزرگی از جنوب سوریه را در دست دارند، متهم به قاچاق مواد‌مخدر می‌کنند.

در شرایطی که جمهوری اسلامی و حزب‌الله این اتهامات را رد کرده و آن را توطئه غرب علیه سوریه می‌دانند، سوریه نیز به نوبه خود هرگونه دخالت شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی را در قاچاق مواد‌مخدر، رد می‌کند؛ ارتباطی که مخالفان می‌گویند با «نیروهای امنیتی سوریه»، برقرار است.

کارشناسان سازمان ملل و مقامات آمریکایی و اروپایی بر این باورند که شبکه «قاچاق ماده‌مخدر کپتاگون»، شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی و نیروهای شبه‌نظامی طرفدار دولت سوریه را «تامین مالی» می‌کند.

دولت‌های عرب و محافل غربی سوریه را متهم کرده‌اند که ماده مخدر شدیدا اعتیادآور و سودآور «کپتاگون» را تولید کرده و با بهره‌گیری از اردن به عنوان مسیر ترانزیت آن ماده و دیگر مواد مخدر را به کشورهای خلیج فارس گسیل می‌دارد. دولت سوریه هرگونه تولید چنین موادی را تکذیب کرده است.

در این حال، مقامات اردنی خاطرنشان می‌کنند که گفت‌و‌گو با مقامات ارشد سوری برای کاستن از فعالیت‌های قاچاق تحت اداره جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم توانایی دولت سوریه در ایجاد نظم در منطقه جنوبی آن کشور، به بن‌بست کشیده شده است.

XS
SM
MD
LG