لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۱

«بوی بهبود ز اوضاع جهان» می شنوند


نتایج نظرسنجی گسترده ای از ۲۳ کشور جهان حاکی است که اغلب مردم چشم انداز سال ۲۰۱۴ را چون نیمه پر لیوان می بینند.

نتایج نظرسنجی تازه ای که توسط یک نهاد معتبر نظرسنجی موسوم به ایپسوس منتشر شده، حاکی از مثبت اندیشی اغلب مردم جهان نسبت به شرایط کلی زندگی شان در سال ۲۰۱۴ است.

۶۷ درصد از مردم ۲۳ کشور جهان در میان جامعه آماری این نظرسنجی بوده اند و در پاسخ به پرسش های پژوهشگران گفته اند که میزان امیدواری آنها نسبت به بهبود اوضاع کلی و شرایط زندگی در سال جدید میلادی در مقایسه با سال گذشته بیشتر شده است.

یکی از مدیران ارشد پژوهش ایسپوس می گوید طعم تجارب تلخ سال ۲۰۱۳ و خاطرات بد اقتصادی و سیاسی مردم جای جای جهان، به نظر می رسد که اغلب مردم جهان چشم به راه سال بهتری هستند و تلاش می کنند نیمه پر لیوان را ببینند.

نتایج این نظرسنجی گسترده که روز جمعه انتشار یافت، حاکی از آن است که ۵۳ درصد مردم سراسر جهان باور دارند که اوضاع اقتصادی در سراسر جهان بهتر خواهد شد و در این میان، بیشترین مثبت اندیشی و امیدواری در میان مردم هند، اندونزی، و چین بوده است.

در این حال، طبق همین پژوهش، شهروندان جامعه آماری این تحقیق در سوئد، فرانسه و ایتالیا، به بهبود اوضاع جهان چندان خوش بین نبوده اند. ژاپنی ها و ایتالیایی ها نیز چندان به بهبود شرایط زندگی و اوضاع اقتصادی در سال ۲۰۱۴ دل خوش نکرده اند.

ایسپوس در ایالات متحده و کانادا جمعا ۱۸ هزار و ۱۵۳ بزرگسال ۱۸ تا ۶۴ ساله را برای این نظرسنجی مورد پرسش قرار داده و در مکزیک، استرالیا و کشورهای آسیایی و اروپایی دیگر محل انجام این نظرسنجی، نظر بزرگسالانی را جویا شده که ۱۶ تا ۶۴ ساله بوده اند.

این پژوهش و نظرسنجی بین ۴ و ۱۸ دسامبر انجام گرفته و در هر کشور بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ شهروند عضو جامعه آماری این نظرسنجی بوده اند.
XS
SM
MD
LG