لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

گزارش تازه بانک توسعه آسیا از نرخ رشد اقتصادی


چانگیونگ ری، اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا
چانگیونگ ری، اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا

وزیر خزانه داری آمریکا: تمام تمهیدات لازم به کار گرفته شده تا سقف بدهی آمریکا را زیر ۱۶ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار باقی بماند.

بانک توسعه آسیا روز چهارشنبه دوم اکتبر، تازه ترین گزارش خود را با محور چشم انداز اقتصاد آن قاره منتشر کرده است.

این گزارش که با بازنگری گزارش پیشین این بانک منتشر شده و شامل اطلاعات روزآمدتر است، اشاره ای انتزاعی به مشکلات اقتصادی کرده که ممکن است با تغییر احتمالی شرایط استقراض و سقف بدهی آمریکا در کشورهای آسیایی ایجاد شود؛ تغییراتی که رخ دادن یا ندادن آنها تا پایان ماه جاری میلادی (اکتبر) روشن می شود.

در حالی که بانک توسعه آسیا در ماه آوریل (۶ ماه پیش) نرخ رشد ناخالص ملی سال جاری را برای کشورهای آسیایی ۶.۶ درصد پیش بینی کرده بود، در گزارش تازه اش، این عدد را تغییر داده و آن را تنها ۶ درصد پیش بینی کرده است. علت عمده این تغییر نیز کاهش فعالیت های اقتصادی چین و هند و اثرپذیری بازارهای آسیایی از چالش های مالی آمریکا عنوان شده است.

آنچه اما در این گزارش به طور عینی اشاره ای به آن نشده، پیامد تصمیم احتمالی قانونگذاران آمریکایی در خصوص بدهی های این کشور است. این گزارش روشن نکرده که اگر نمایندگان کنگره ایالات متحده تا پایان ماه جاری میلادی به افزایش سقف بدهی آمریکا رای ندهند، بازارهای آسیایی متحمل چه هزینه هایی خواهند شد.

چانگ یونگ ری، اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا، در گفت و گویی با صدای آمریکا می گوید چنین امری، روند رشد اقتصادی را در آسیا نیز کند خواهد کرد و سبب چیزی خواهد شد که وی از آن به «مهیب ترین توفان اقتصادی از سال ۲۰۰۸ تاکنون» تعبیر می کند.

چانگ که در شعبه هنگ کنگ بانک توسعه آسیا فعالیت می کند، می گوید اگر چنین تحولی روی دهد، رکود اقتصادی ناشی از آن، به شدت رکود فراگیر سال ۲۰۰۸ نیست، اما به آن نزدیک است. آقای چنگ در ادامه می گوید کشورهای گوناگون آسیایی به شیوه های گوناگون با بحران احتمالی مواجه می شوند، و طبیعی است که برخی زیان بیشتر و برخی زیان کمتری خواهند دید.

آقای چانگ می افزاید کشورهای کم درآمد آسیایی که رابطه محدودتری با اقتصاد آمریکا دارند، احتمالا چندان تحت تاثیر تغییر سقف بدهی های آمریکا قرار نمی گیرند. وی اما خاطرنشان می کند که کشورهایی چون مالزی، اندونزی، تایلند، کره جنوبی، هنگ کنگ و سنگاپور، که بازارهای فعال و بزرگی دارند و با اقتصاد آمریکا نیز ارتباطی نزدیک و گاه تنگاتنگ، به شدت تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و اثر چنین تصمیمی از سوی کنگره آمریکا بر این دست کشورها چشمگیر خواهد بود.

بانک توسعه آسیا در تازه ترین گزارشی که منتشر کرده، نرخ رشد تولیدات ملی سال ۲۰۱۴ را برای قاره آسیا نیم درصد کمتر از پیش بینی قبلی خود رقم زده و از ۶.۷ درصد که ۶ ماه پیش برآورد کرده بود، به ۶.۲ دهم درصد تغییر داده است.

جوزف لیو، وزیر خزانه داری آمریکا، روز سه شنبه اول اکتبر به کنگره آمریکا هشدار داد که خزانه کشور تا هفدهم اکتبر(۱۵ روز دیگر) خالی خواهد شد و اگر تعطیلی دولت فدرال به سرعت پایان نیابد، خزانه ممکن است زودتر از آن خالی شود. آقای لیو گفت تمام تمهیدات لازم را به کار گرفته تا سقف بدهی قانونی آمریکا را زیر مبلغ ۱۶ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار نگاه دارد.
XS
SM
MD
LG