لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

دیدگاه | نخست ایران را به بهبود روابط با همسایگانش وادار کنید


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کنار پرزیدنت جو بایدن، سخنرانی می کند. ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کنار پرزیدنت جو بایدن، سخنرانی می کند. ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰

هیات تحریریه خبرگزاری بلومبرگ در سرمقاله‌ای ضمن حمایت از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران از دولت جو بایدن خواسته است مذاکرات هسته‌ای را به تلاش‌های ایران به سوی صلح منطقه‌ای گره بزند.

هیات تحریریه بلومبرگ می‌‌‌گوید منطقی است که بایدن به مذاکرات بازگردد، اما منطقی‌تر این است که ایالات متحده، پیش از هر تحرک از ایران بخواهد با حسن نیت با همسایگانش وارد مذاکرات صلح شود.

اسرائیل، عربستان سعودی، و امارات متحده عربی به خاطر نزدیکی جغرافیایی به ایران و تهدیدهای رهبران جمهوری اسلامی دلایل بسیاری برای ترس از یک ایران هسته ای دارند.

سه سال پیش از این که پرزیدنت دونالد ترامپ آمریکا را از توافق هسته ای خارج کند، ایران حمایت خود از دیکتاتور سوریه در سلاخی مردم خودش را شدت بخشید، منابع مالی گروه های شبه نظامی در عراق، لبنان و یمن را افزایش داد، و برنامه موشک های بالستیکش را تقویت کرد. تحریم های ترامپ به این رفتارها پایان نداد، اما به یقین ابعاد آن را محدود کرد.

رژیم در تهران می گوید نگرانی های امنیتی منطقه ای باید جداگانه مورد رسیدگی قرار گیرد و با ادعای صلح طلبی در خاورمیانه نشست «ابتکار صلح هرمز» را پیشنهاد داده است.

بایدن باید دست ایران را در این بلوف رو کند و پیش از هر گونه بازگشت جدی به دیپلماسی هسته ای بر آغاز با حسن نیت به مذاکرات صلح منطقه ای اصرار ورزد. دولت بایدن همچنین باید از اهرم فشار آمریکا در برابر همسایگان ایران برای تشویق آن ها به شرکت در این نشست منطقه ای، و پیشنهاد لغو تحریم های غیرهسته ای در ازای پیشرفت جدی در گفتگوها استفاده کند. این امر ممکن است دیگر اعضای برجام را ناخشنود کند، اما آمریکا می تواند به شکلی مشروع استدلال کند که یک صلح منطقه ای نتیجه بهتری از صرفا توقف موقت برنامه هسته ای ایران است.

اگر ایران به دنبال مودت با همسایگانش است، راه های بسیاری برای نمایش جدیتش در این باره دارد. تهران می تواند بر حوثی ها برای رسیدن به توافق در یمن فشار بیاورد، از حماس و حزب الله بخواهد موضع شان را در برابر اسرائیل نرم کنند، یا حضور نظامی اش در سوریه را کاهش دهد. اگر ایران نتواند در رفع موانع با همسایگانش پیشرفتی نشان دهد و همچنین به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد، بایدن می تواند دیگر طرفین برجام را به اعمال مجازات های بیشتر ترغیب کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | بایدن برای بازگشت به توافق با ایران باید به فراتر از اهرم فشار نگاه کند

XS
SM
MD
LG