لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

دیدگاه | سناتور جمهوریخواه جیم اینهاف: کنگره کار را برای بایدن بر سر ایران سخت خواهد کرد


سناتور جمهوریخواه جیم اینهاف، عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده
سناتور جمهوریخواه جیم اینهاف، عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده

سناتور جمهوریخواه جیم اینهاف، عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده، در یادداشتی در نشریه فارین پالیسی نوشته است گزینه های بایدن، اگر ثابت نکنند که از توافق هسته ای ناکام سال ۲۰۱۵ درس گرفته اند، در سنا با مشکلاتی روبرو خواهند شد.

سناتور اینهاف می گوید بازگشت دولت بایدن به برجام یک اشتباه وحشتناک خواهد بود، زیرا ایالات متحده نباید هرگز دوباره به یک توافق ناقص بازگردد. من و همکارانم در کنگره ایالات متحده از تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به دهه ها تقابل با رژیم ایران حمایت می کنیم.

توافق هسته ای اصلی برای رژیم ایران یک هدیه بود؛ رژیمی که از سازمان های تروریستی در سراسر جهان حمایت می کند، به القاعده پناه می دهد و حامیانش شعار «مرگ بر آمریکا و اسرائیل» سر می دهند. آن توافق تحریم های عمده بر تهران را لغو کرد، در حالی که فقط بخش هایی از فعالیت های هسته ای آن را محدود می کرد. لغو آن محدودیت ها هم از سال ۲۰۲۵ آغاز می شود. آن توافق به یقین اهداف امنیت ملی ایالات متحده را به پیش نبرد.

به این دلایل، من و بسیاری از همکارانم، پس از بی نتیجه ماندن مذاکرات برای تصحیح نواقص برجام، قویا از تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ به خروج آمریکا از آن توافق در سال ۲۰۱۸ حمایت کردیم.

هر گونه توافق تازه ایالات متحده با ایران باید به این چهار اصل پایبند باشد:

نخست؛ هر توافق تازه‌ای با تهران باید جامع باشد. آن توافق باید به حمایت مالی رژیم از گروه های تروریستی رسیدگی کرده، برنامه موشک های بالستیکش را محدود کند و هر مسیری به سوی قابلیت تولید جنگ افزار هسته ای را ببندد.

دوم؛ در هر مذاکره ای دیدگاه ها و نگرانی های اسرائیل و شرکای عرب باید قویا مد نظر قرار گیرد. امضای ایالات متحده باید مشروط به حمایت آن ها باشد.

سوم؛ توافق نهایی باید دائمی باشد. نباید بندهایی در توافق باشد که با گذشت زمان منقضی شود و در نهایت به ایران امکان دسترسی به قابلیت تولید جنگ افزار هسته ای را بدهد.

چهارم؛ اجرای هر توافقی باید شفاف باشد، امکان بازرسی های معمول و غیر مشروط از برنامه هسته ای ایران را فراهم کند، و ایران را وا دارد فعالیت های هسته ای قبلی اش را فاش کند.

بایدن باید در گزینه هایش برای مقام های ارشد تیم امنیت ملی که در دولت اوباما در مذاکره بر سر برجام نقش داشتند و آن را تبلیغ کردند تجدید نظر کند. اگر آن ها نتوانند نشان دهند که از اشتباهات گذشته شان درس گرفته اند، روند تأیید صلاحیت شان در سنا دشوار خواهد بود.

توافق تازه ای که این اهداف را تامین کند تحت تاثیر انتخابات بعدی ریاست جمهوری یا کنگره قرار نخواهد گرفت و به ایالات متحده این امکان را می دهد که بیشتر بر چالش های ناشی از روسیه و چین تمرکز کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | بایدن برای بازگشت به توافق با ایران باید به فراتر از اهرم فشار نگاه کند

XS
SM
MD
LG