لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۵

دیدگاه | یادداشت پژوهشگر «انستیتو آمریکن اینترپرایز»: عربستان سعودی می خواهد یک کشور عادی باشد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در حال صحبت با پدرش، ملک سلمان، پادشاه سعودی، در نشست شورای همکاری خلیج فارس در رياض. آرشیو، ۹ دسامبر ۲۰۱۸
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در حال صحبت با پدرش، ملک سلمان، پادشاه سعودی، در نشست شورای همکاری خلیج فارس در رياض. آرشیو، ۹ دسامبر ۲۰۱۸

کرن یانگ، پژوهشگر «انستیتو آمریکن اینترپرایز»، در یادداشتی در نشریه «فارن پالیسی» با اشاره به تصمیم دولت بایدن به توقف و ارزیابی قراردادهای فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی نوشته است زمان یک شروع دوباره در روابط ایالات متحده و عربستان سعودی فرا رسیده است. ریاض به دنبال کسب مشروعیت، عادی سازی و احترام به عنوان یک کشور مقصد سرمایه گذاری خارجی و گردشگری بین المللی است و دولت بایدن باید مانند هر کشور دیگری دارای مسئولیت ها و هدف موشکافی ها درباره اقدام هایش در داخل و خارج با آن رفتار کند.

یانگ می گوید برای ایالات متحده یک سیاست موفق در برابر ایران مستلزم یک رابطه دوجانبه کارآمد با عربستان سعودی است.

چالش پیش رو اذعان به نقش ایالات متحده در چشم پوشی از نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و ایجاد یک چارچوب در روابط با کشوری است که اگر چه جایگاه قبل را از لحاظ سوخت فسیلی ندارد اما همچنان برای ایالات متحده مهم است.

ایالات متحده به ساخت یکی از مجهزترین و ناکارآمدترین ارتش ها در جهان در عربستان سعودی کمک کرده است. حملات هوایی در سراسر یمن این را به روشنی نشان می دهد. دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ به عملیات نظامی سعودی ها در یمن کمک کرد. عملیاتی که به بدترین بحران انسانی جهان بدل شده است. بمب های آمریکایی کماکان بر سر غیرنظامیان در یمن فرو می آید.

در دولت ترامپ، روابط ریاض با کاخ سفید به گونه ای شد که اصول آمریکا در برابر کشتن روزنامه نگاران، ارعاب تجار و ربودن یک نخست وزیر فراموش شد. دوران چشم پوشی ایالات متحده از رفتار عربستان سعودی باید به پایان برسد. ترامپ به آن دامن زد، ولی این الگو سال ها وجود داشت.

عربستان از سال ۲۰۱۵ در مسیر تغییرات عمده ای قرار داشته است. قدرت تشکیلات مذهبی محدود شده، فرصت های اقتصادی برای زنان پدید آمده، مرزها به سوی گردشگران خارجی و سرمایه گذاران گشوده و بازارهای عربستان با معیارهای تجارت بین المللی تنظیم شده است. ریاض تحت رهبری نسل جدید می خواهد یک قدرت سنگین وزن منطقه ای باشد و لازم است جدی گرفته شود.

اگر عربستان سعودی می خواهد حساب خود را از ایران جدا کند و خود را شریکی در مقابله با فعالیت های مخرب تهران در منطقه نشان دهد، باید اجازه دهد در اتهامات تروریسم که علیه شهروندان خودش روا می دارد زیر ذره بین قرار گیرد.

دولت بایدن می تواند این را بپذیرد که عربستان سعودی در میانه یک تحول است و محمد بن سلمان برای سال های پیش رو در قدرت خواهد ماند. دولت بایدن ضمن در نظر گرفتن ملاحظاتی باید با عربستان سعودی مانند یک قدرت منطقه ای شروع به رفتار کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | رابرت فورد: استراتژی آمریکا در سوریه ناموفق بوده است

XS
SM
MD
LG