لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

دیدگاه | پرزیدنت بایدن، به ایرانیان دموکراسی‌خواه گوش دهید


تصویر تعدادی از امضاء کنندگان نامه سرگشاده ۳۸ کنشگر سیاسی و مدنی درون ایران خطاب به پرزیدنت جو بایدن.
تصویر تعدادی از امضاء کنندگان نامه سرگشاده ۳۸ کنشگر سیاسی و مدنی درون ایران خطاب به پرزیدنت جو بایدن.

مریم معمار صادقی، تحلیلگر و فعال سیاسی، از موسسان و مدیران پیشین «توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران»، در یادداشتی در نیوزویک از دولت بایدن خواسته است در برابر ایران رویکرد تازه‌ای را شکل دهد؛ رویکردی که از اجماع دوحزبی قوی برخوردار باشد.

معمار صادقی می‌گوید جو بایدن اکنون می تواند به جمهوری اسلامی و دیگر رژیم های بی رحم ضد آمریکایی نشان دهد که ساختار سیاسی آمریکا یک صدا حرف می زند. او می تواند به مستبدها و تروریست ها نشان دهد که آن ها نمی توانند یک حزب سیاسی را در برابر دیگری به بازی بگیرند، میان جامعه اطلاعاتی و امنیت ملی ما تخم نفاق و بی اعتمادی بپاشند، و در جامعه آمریکا به نفع خودشان اختلاف بیاندازند.

رژیم جمهوری اسلامی از برنامه هسته ای خود برای اخاذی، امتیازگیری در راستای تداوم یک حکومت مافیایی، و حفظ کنترلش استفاده می کند. حتی اگر هرگز به جنگ افزار اتمی دست نیابد، پیگیری آن بقای رژیم را به عنوان بی رحم ترین رژیم در جهان تضمین می کند. جمهوری اسلامی در حالی که دولت بایدن را برای لغو تحریم ها تحت فشار گذاشته، به اعدام ها و گروگان گیری اتباع خارجی سرعت بخشیده است.

دولت بایدن باید به کلام مخالفان در ایران احترام بگذارد. ۳۸ نفر از آنها در نامه ای سرگشاده از پرزیدنت بایدن خواسته اند فشار بر رژیم را برای کمک به گذار به دموکراسی حفظ کند.

مخالفان در ایران امروز بر آن چیزی اصرار می ورزند که واتسلاو هاول، رهبر پیشین جمهوری چک، دهه ها پیش اصرار داشت: باور داشتن به آن ها که از صلح حرف می زنند، اما همراهی کردن با رژیم هایی که حقیقت و شان انسانی را رد می کنند، نه به صلح می انجامد نه به آزادی.

می توان با چنین رژیم هایی بدون این که جسورترشان کنیم مذاکره کرد. می توان بدون دست کشیدن از باورمان به یک آینده آزاد و صلح آمیز برای مردم ایران و همه خاورمیانه به توافق هایی دست یافت.

بایدن وعده داد فرای اختلاف های جناحی بایستد، از مرکز ثقل سیاسی رهبری کند، و کشورداری ریشه دار در تعهدات مشترک را دوباره برقرار کند. مردم آمریکا، فارغ از تعلق های حزبی شان، سال ها است که می دانند اسلامگرایان فاسد حاکم بر ایران مردم ایران و همه جهان را تهدید می کنند. آن ها انتظار دارند رئیس جمهورشان با آن رژیم به گونه ای تعامل کند که موجب تداوم شان نشود بلکه قدرت آمریکا را برای شکست شان به کار گیرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | تحلیلگر ارشد در «شورای ملی ایرانیان آمریکا»: تیم بایدن برای افزودن به توافق هسته ای، باید ایران را درک کند

XS
SM
MD
LG