لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

دیدگاه | یادداشتی از یک عضو و مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»: جو بایدن نباید به توافق هسته‌ای ایران بازگردد


پرزیدنت بایدن در حال سخنرانی در کاخ سفید
پرزیدنت بایدن در حال سخنرانی در کاخ سفید

روئل مارک گرکت، افسر پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در امور ایران و پژوهشگر ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، و مارک دوبوویتز، مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن، در یادداشتی در نشریه «نشنال ریویو» نوشته اند پرزیدنت بایدن به زودی به لغو تحریم ها و دسترسی ایران به میلیاردها دلار چراغ سبز نشان خواهد داد. بایدن این کار را به همان دلیل عقب نشینی های مکرر پرزیدنت اوباما در مذاکرات با جمهوری اسلامی انجام خواهد داد: نگرانی از خطر جنگ یا پذیرش علنی یک رژیم مذهبی دارای جنگ افزار هسته ای.

گرکت و دوبوویتز می گویند اگر چه مقام های دولت بایدن تمایلی ندارند این را آشکارا عنوان کنند، اما آن ها به تهدید معتبر قدرت نظامی ایالات متحده و فشار ناشی از تحریم ها برای باز گرداندن رهبر جمهوری اسلامی به مذاکرات نیاز دارند. دو سال و نیم کارزار فشار حداکثری دونالد ترامپ هر چقدر هم که برای تهران سخت بود ولی منجر به ایجاد شکافی در موضع حاکمان ایران نشد.

خامنه ای تصور می کند با سرکوب خونین اعتراضات در ایران بر تحریکات آمریکا چیره شده است.

پرزیدنت بایدن در موقعیت سخت تری از رئیس پیشین خود قرار دارد. پرزیدنت اوباما از گزینه نظامی و فشار اقتصادی بیزار بود و تعامل، به خصوص بازرگانی غرب، را عاملی برای سرعت بخشیدن به اعتدال در رژیم می دید. اوباما باور داشت که اگر واشنگتن با تهران رفتار بهتری داشته باشد ایران هم در مقابل چنین خواهد کرد. تصور غالب این بود که اگر ایالات متحده در مذاکرات بر سر برجام امتیازهای پیاپی بدهد تغییر رفتار ایران مانع بدترین سناریو خواهد شد. امتیاز دادن ها شامل تاریخ انقضای محدودیت ها، نابودی سنتریفیوژهای موجود، ساخت سنتریفیوژهای پیشرفته تر، بازرسی های سرزده، فعالیت های هسته ای اعلام نشده، موشک های بالستیک، و تخاصم منطقه ای بود. اوباما احتمالا در هیچ شرایطی حاضر نبود ایران را با نیروی نظامی متوقف کند. پرزیدنت بایدن چنین خوش باور به نظر نمی رسد.

اگر دولت بایدن در ارائه «برجام ۲» در واشنگتن موفق شود، از حمایت دموکرات ها در کنگره که سال ۲۰۱۵ مخالف توافق هسته ای بودند برخوردار خواهد شد و حتی ممکن است در صف اجماع جمهوریخواهان هم شکافی ایجاد کند. بعضی جمهوریخواهان ممکن است به دنبال راه گریز از مواجهه ایران و آمریکا باشند.

روشن نیست دولت بایدن چگونه گام بعدی را برخواهد داشت. ممکن است برای استتار عقب نشینی اش لحن تندی را در پیش بگیرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، احتمالا می داند که رهبر جمهوری اسلامی، پس از برداشته شدن تحریم های ایالات متحده، محدودیت بیشتر بر برنامه هسته ای با ابعاد صنعتی اش را نخواهد پذیرفت. امپریالیسم شیعی ایران و برنامه جنگ افزار هسته ای به لحاظ مالی هیچ توجیهی ندارند مگر رضایت خاطر و امنیت انقلابیون مذهبی آرمانگرا.

نباید میلیاردها دلار برای یک توافق هسته ای کوتاه مدت، ضعیف، و محدود منتقل شود. نباید به کشتار جمعی و تروریسم پاداش داده شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | «فشار حداکثری» موجب سخت تر شدن مقاومت ایران در برابر مصالحه شده است

XS
SM
MD
LG