لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

دیدگاه | سرمقاله وال استریت جورنال: رادیکال‌های اسلامگرا شاهد کاهش حمایت دموکرات‌ها از اسرائيل بودند


اشکلون، گنبد آهنین در حال منهدم کردن راکت ها - آرشیو
اشکلون، گنبد آهنین در حال منهدم کردن راکت ها - آرشیو

هیئت سردبیری روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در سرمقاله خود نوشت که ظاهرا اسرائيل و حماس فعلا سلاح‌های خود را روی زمین گذاشته‌اند.

به نوشته این روزنامه، آتش بس دو هفته پس از آن آغاز شد که «گروه تروریستی [حماس] ۴ هزار راکت به سمت غیرنظامیان اسرائيلی شلیک کرد – و این شدیدترین درگیری های نوار غزه از سال ۲۰۰۷ بود.»

این مقاله می‌گوید که رهبری اسرائيل اگر به بیشتر اهدافی که با انجام حملات هوایی به دنبال آن بود نمی رسید، این آتش بس را تایید نمی کرد.

در این مقاله آمده است، حماس و اسرائيل هیچکدام به یک پیروزی استراتژیک نرسیدند. اسرائيل می‌گوید شبکه تونل‌های حماس را منهدم کرده و بسیاری از رهبران نظامی آن را کشته است. حماس ممکن است برای مدتی ظرفیت آغاز یک جنگ دیگر علیه اسرائيل را، که خواهان محو آن است، نداشته باشد. تلفات اسرائيل به دلیل فناوری پدافند موشکی «گنبد آهنین» محدودتر بود.

اما حماس با نشان دادن آن که می‌تواند درگیری‌های قومی میان یهودیان و اعراب اسرائيلی آغاز کند، ضربه‌ای به دموکراسی اسرائيل زد. این امر، به ویژه پس از آن که احزاب عرب در سال‌های اخیر درون دموکراسی اسرائيل پیشرفت کرده بودند، یک تراژدی به شمار می‌رود.

وال استریت ژورنال می‌نویسد در همین حال، حماس، حزب الله، و ایران شاهد بودند که حمایت دموکرات ها در آمریکا از اسرائيل کاهش یافته است. وال استریت ژورنال می گوید که به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در این هفته به خاطر سعی نکردن در دیکته کردن تصمیمات امنیتی به اسرائيل اعتبار داد، اما او خیلی زود به لحاظ شعاری به سمت حزب خود متمایل شد و روز چهارشنبه گفت که «امروز انتظار دارد [درگیری‌ها] به طور عمده کاهش یابد.»

وال استریت ژورنال می گوید هدف اول آمریکا باید حمایت از متحدان و مهار رادیکال های منطقه باشد تا امکان وقوع یک جنگ عمده کاهش یابد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG