لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

دیدگاه | توافق تولیدکنندگان نفت با امارات دوام نخواهد یافت


پالایشگاه نفت در عربستان سعودی (عکس آرشیوی)
پالایشگاه نفت در عربستان سعودی (عکس آرشیوی)

یک کارشناس خبرگزاری بلومبرگ با استفاده از «بررسی آماری انرژی جهان» شرکت نفت بریتانیا،‌ پیش‌بینی می‌کند که توافق اخیر بر سر افزایش سهمیه تولید میان اوپک و کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک، پایدار نخواهد ماند.

لیام دنینگ، نویسنده بلومبرگ، می‌نویسد، امارات متحده عربی، و اوپک+ [اوپک پلاس، متشکل از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک]، برای کنترل قیمت نفت، حربه‌ کُندی در اختیار دارند. ‌آنها یا می‌توانند تحویل نفت را متوقف کند، یا عرضه را از یک دوره به دوره دیگر بیاندازد، چنان که در آغاز سال ۲۰۱۷ برای کاهش از ذخیره‌های انباشته، و سال گذشته، در واکنش به شیوع کرونا، چنین کردند. اما وقتی ضربه ناشی از بحران کرونا فروکش کند، یک مشکل ساختاری سر بر خواهد آورد: جهان برای جذب گازهای متصاعد شده در نتیجه مصرف نفت، با کمبود ظرفیت روبرو است.

نویسنده مقاله استدلال می‌کند هر تولیدکننده نفت که توانایی افزایش تولید و کنار آمدن با قیمت کمتر نفت را داشته باشد، اگر برای همیشه از تولید دست نگهدارد مجنون است. اما به نقل از فیلیپ ورلژر، کارشناس انرژی، که زیان تولیدکنندگان اوپک در صورت سقوط قیمت نفت به بشکه‌ای ۴۰ دلار را محاسبه کرده است، می‌نویسد امارات متحده عربی که ۱۴ درصد از درآمد خود را از دست می‌دهد، از دیگران انعطاف‌پذیرتر است، و برابری دخل و خرج آن در سطح بشکه‌ای ۶۵ دلار از دیگر اعضای اوپک در سال ۲۰۲۱ پائین‌تر است.

آژانس بین‌المللی انرژی در نقشه راه اخیر خود به سوی تصاعد صفر گازهای گلخانه‌ای، محاسبه کرده است که میانگین سرانه درآمد اقتصادهای تولیدکننده‌ نفت در دهه‌ جاری به سطح دهه سال ۱۹۹۰ خواهد رسید و در دهه ۲۰۳۰ به نصف آن تقلیل خواهد یافت. شاید این برآوردها، چنان که عربستان سعودی می‌گوید، خیال‌پردازانه باشد؛ اما نکته بارز این است که برای بیشتر اعضای اوپک پلاس، که به سختی قادر هستند واقعیت موجود را اداره کنند، آن برآورد به مثابه «جهنم» است.

نویسنده پیش‌بینی می‌کند که اگر کشورهای عمده غربی سرمایه‌گذاری در تولید نفت را کاهش دهند، کشورهای اوپک قادر نیستند جای آنها بگیرند و اختلال اقتصادی باعث می‌شود که بسیاری از آنها تولید خود را کاهش دهند. در این میان، کشورهای دارا با رفع محدودیت‌های ملی برای سرمایه‌گذاری خارجی بر تولید خود خواهند افزود، چنان که امارات از همین حالا چنین کرده است.

نویسنده می‌افزاید اوپک، و در پی آن اوپک پلاس، به این دلیل به وجود آمد که تقاضا رو به افزایش بود و بر ارزش ذخایر، مثل پول موجود در حساب‌های بانکی، افزوده می‌شد. اما حالا که وضع دنیا تغییر کرده است، تنها اعضای توانای اوپک قادر خواهند بود از فرصت استفاده کنند و خارج شوند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG