لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

دیدگاه | اوپک، بایدن و بهای بنزین


قیمت بنزین در یک پمپ واقع در شهر پورتلند ایالت اورگان - عکس آرشیوی
قیمت بنزین در یک پمپ واقع در شهر پورتلند ایالت اورگان - عکس آرشیوی

روزنامه وال استریت جورنال در یک سرمقاله، دو پاره سیاست انرژی رئیس جمهوری آمریکا را با هم ناسازگار می‌داند و نتیجه آن را کاهش تولید نفت و گاز در آمریکا و بالا رفتن تولید اوپک توصیف می‌کند.

نویسنده سرمقاله توضیح می‌دهد که هدف آقای بایدن این است که برای مبارزه با گرمایش زمین، عرضه جهانی سوخت‌های فسیلی را پائین بیاورد، اما از سوی دیگر، چون مایل نیست بنزین در آمریکا، در دوره زمامداری او گران‌تر شود، به اوپک اصرار می‌کند بر تولید خود بیافزاید.

روز سه‌شنبه ۱۵ تیرماه (۶ ژوئیه) بهای نفت به بالاترین سطح خود در شش سال اخیر رسید، چون روسیه و اعضای اوپک بر سر افزایش سهمیه‌های تولید،‌ به توافق نرسیدند. بهار گذشته، که بهای نفت در اثر قرنطینه و محدودیت‌های کرونائی اقتصادها، به بشکه‌ای ۲۰ دلار فروافتاده بود، اوپک سهمیه‌های تولید اعضا را پائین آورد و جنگ بر سر قیمت نفت میان اوپک و روسیه آغاز شد. اما در حال حاضر، مصرف نفت آمریکا به سطح ۲۰۱۹ بازگشته و اوپک برآورد می‌کند که سطح تقاضا در کشورهای صنعتی، امسال معادل ۲.۷ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد. نتیجه این است که قیمت نفت در سال جاری میلادی با حدود ۴۵٪ افزایش، به بشکه‌ای ۷۴ دلار رسیده و طبیعی است که کشورهای تولیدکننده بخواهند برای کمک به دولت‌‌های خود، سطح تولید را بالا ببرند.

وال استریت جورنال یادآور می‌شود که جمهوریخواهان در باره ارتباط وتوی خط لوله کیستون توسط آقای بایدن و بالارفتن قیمت بنزین، هشدار داده بودند و می‌افزاید: «آقای بایدن می‌داند که اوج‌گیری قیمت بنزین و دیگر کالاها، طبقه متوسط آمریکا را متضرر می‌سازد و به ریاست جمهوری او، لطمه می‌زند، و به همین دلیل با طرح مجلس سنا برای افزایش مالیات بنزین برای پرداخت هزینه توسعه زیربنائی مخالفت می‌کند.

سرمقاله‌نویس وال ‌استریت جورنال می‌نویسد طنز‌آمیز است که آقای بایدن حالا دارد اوپک را به باز کردن شیرهای نفت تشویق می‌کند و در عین حال، دولت او در پی تعطیل کردن تولید نفت و گاز در آمریکا است، در حالیکه کاهش تولید آمریکا به معنی پائین رفتن تولید جهانی در شرایط افزایش تقاضا است، و قدرت تعیین قیمت نفت را به اوپک و روسیه و ایران واگذار می‌کند.

وال استریت جورنال می‌نویسد: «بنابراین، روسیه و ایران از خلع سلاح نفتی آقای بایدن سود می‌برند، در حالیکه هزینه قیمت‌های بالاتر انرژی را آمریکاییان باید بپردازند.»

توصیه وال استریت جورنال است که آقای بایدن به تولیدکنندگان آمریکایی اجازه دهد که به قیمت‌های بالاتر، بدون موانع سیاسی،‌ پاسخ دهند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG