لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۴

دیدگاه | یادداشت جان بولتون: نوار فاش شده ظریف نشان می دهد چرا بایدن نباید توافق هسته ای ایران را احیا کند


استقبال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در تهران. ۱۳ آوریل ۲۰۲۱
استقبال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در تهران. ۱۳ آوریل ۲۰۲۱

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ از آوریل ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹، در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشته است عذرخواهی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درستی فایل صوتی منتشر شده هفته گذشته را تائید می کند.

بولتون می گوید اعترافات ظریف در مصاحبه برای تاریخ شفاهی در ایران نشان می دهد چرا پرزیدنت بایدن باید از رویای خود برای بازگشت به برجام دست بکشد. در ایران نه مذاکره کنندگان و نه آن چه می گویند اهمیتی ندارد. این سپاه پاسداران است که به شکلی روزافزون برنامه جنگ افزار هسته ای، موشک های بالیستیک، فرماندهی فعالیت های نظامی متعارف خارجی و حمایت از تروریست ها در سراسر جهان را در کنترل دارد.

کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، هر چند ضربه ای سنگین به جمهوری اسلامی بود، اما چیزی را در این باره تغییر نداد. اگر تغییری صورت گرفته باشد تحکیم این شعار سپاه است که به تنهایی می تواند حافظ انقلاب ۱۳۵۷ باشد.

ابعاد پنهانکاری داخلی در ایران نشان می دهد که تعهداتش در مسائل هسته ای ذاتا غیرقابل باور و غیرقابل اطمینان است.

ما با حکومتی روبرو نیستیم که در آن «اعتماد کن، ولی راستی آزمایی کن» معنایی داشته باشد. ما هیچ مبنایی برای «اعتماد» نداریم، حالا اطمینان به این که تدابیر راستی آزمایی بتواند تخلفات و پنهانکاری ایران را ردیابی کند بماند.

مدافعان توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مکانیزم بهبود یافته راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی را تبلیغ می کنند. اما ایران سال ها بر سر راه بازرسان آژانس مانع تراشی کرده و تاسیسات مهمی را غیرقابل دسترس اعلام کرده است.

بیمه واقعی ایالات متحده نظارت بین المللی نیست، قابلیت های اطلاعاتی خودش است. بودجه عملیاتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در این حوزه تقریبا شش دهم درصد بودجه ۸۵ میلیارد دلاری امور اطلاعاتی ایالات متحده است. اگر اطلاعات ما کافی نیست، دشوار بتوان تصور کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی ما را در برابر تخلفات هسته ای ایران ایمن نگاه دارد.

نوار ظریف نکات بسیاری را درباره دروغگویی های دیپلماتیک تهران در بر دارد. متاسفانه دولت بایدن به شکلی غیرقابل درکی همچنان «باقالی» بار ظریف و مذاکره کنندگان هسته ای اش می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | فشار حداکثری بر ایران شکست خورده است

XS
SM
MD
LG