لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

دیدگاه | بهترین سیاست بایدن در سوریه خروج نظامی است


نیروهای آمریکایی در حال گشت زنی در سوریه. ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰
نیروهای آمریکایی در حال گشت زنی در سوریه. ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰

دنیل دیپتریس، پژوهشگر اندیشکده «دیفنس پرایوریتیز» و ستون نویس نیوزویک، در یادداشتی در نشریه «نشنال ریویو» نوشته است این تصور که ایالات متحده کلید ساخت یک سوریه نوین است ناشی از تشخیص ضعیف و خوش باوری است.

دیپتریس می گوید ایالات متحده پس از ده سال جنگ داخلی در سوریه هنوز حدود ۹۰۰ نیرو در آن کشور دارد. این حضور طولانی- تقریبا دو سال پس از این که داعش آخرین سنگرهایش در مرزهای آن خلافت خودخوانده را از دست داد- متقاعد کننده نیست.

روشن ترین مسیر پیش روی آمریکا خروج نیروهای نظامی و تحویل دادن مشکلات به کشورهای منطقه است که منافع بیشتری در حل آن دارند.

ایالات متحده فقط به یک دلیل در سوریه مداخله نظامی کرد: توقف داعش پیش از نابودی آن. این هدف پس از چهار سال بمباران و ایثارگری های چشمگیر نیروهای کرد در منطقه تحقق یافت. ایران، بشار اسد دیکتاتور سوریه، شبه نظامیان طرفدار دولت اسد، کردها، ترکیه، روسیه و نیروهای عرب در استان های شرقی سوریه همه داعش را تهدیدی جدی برای قدرت خود می دانند.

نیروهای ایالات متحده به ماموریت اشتباه خود در سوریه ادامه می دهند. گشت زنی نیروهای ما بیشتر جنبه نمادین دارد. در مواردی آمریکا به حملات هوایی به اهدافی در سوریه دست می زند که هیچ ارتباطی با داعش ندارد. حمله پنج شنبه شب در دفاع از خود علیه اهداف شبه نظامیان شیعه در مرز عراق و سوریه یک نمونه شاخص آن بود.

حامیان ادامه حضور نیروهای آمریکا در سوریه می گویند این حضور عامل اتصال تلاش های جمعی ضد داعش است.

بر طبق گزارش هشتم فوریه وزارت دفاع آمریکا، روسیه و نیروهای دولتی سوریه عملیات خود علیه بقایای داعش را شدت بخشیده اند. در همین گزارش، سازمان اطلاعات وزارت دفاع می گوید ایران کماکان به ارائه تسلیحات و مشاوره به شرکا و نیروهای وابسته اش در عراق و سوریه در مقابله با داعش متعهد است. اگر پرزیدنت بایدن دستور خروج کامل نیروهای ایالات متحده از سوریه را صادر کند، بسیار بعید است این عملیات کاهش یابد.

باید با این واقعیت روبرو شویم که روند صلح سازمان ملل متحد به این زودی ها به جایی نخواهد رسید. رژیم اسد علاقه ای به مصالحه بر سر قدرتش ندارد، همان طور که در سال ۲۰۱۲ چنین تمایلی نداشت.

سوریه یک نسل دیگر هم چنین وضعیت آشفته ای را خواهد داشت. واقعیت تاسف آور این است که اسد با تکیه بیشتر به حمایت روسیه و ایران در قدرت خواهد ماند.

ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به انجام رسیده است، اکنون زمان خروج است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | یادداشت فرمانده پیشین تفنگداران دریایی آمریکا: ایران همچنان حامی تروریسم است و جسورتر می‌شود

XS
SM
MD
LG