لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

دیدگاه | چرا سیاست خارجی آمریکا به سمت ایران متمایل می‌شود؟


تصویری از تظاهرات در سال ۱۳۵۷
تصویری از تظاهرات در سال ۱۳۵۷

راسل برمن، پژوهشگر ارشد در موسسه هوور و استاد علوم انسانی در دانشگاه استنفورد، در یادداشتی در نشریه «نشنال اینترست» نوشته است واشنگتن زمانی دست به اشتباه می‌زند که پذیرش رژیم‌های متخاصم را به متحدان سنتی در خاورمیانه ترجیح می‌دهد.

برمن می گوید دولت بایدن در روزهای اخیر به سمت کاهش حمایت از سعودی ها و هموار کردن راه برای بازسازی نظامی ایران قدم برداشته است.

در حالی که واشنگتن ظاهرا مماشات را در پیش گرفته است، گروه های نیابتی تهران در یمن، عراق، و لبنان به حملات شان به منافع آمریکا یا شرکای آن ادامه می دهند.

ایران خشونت را شدت می بخشد و رهبری ایالات متحده امتیازهایی بی قید و شرط می دهد.

سناتور کریس مورفی اخیرا در یادداشتی بینش خود را درباره تعدیل سیاست آمریکا در منطقه خلیج فارس، شامل کاهش نیروهای ایالات متحده در منطقه، ارائه داد.

سناتور مورفی در مقاله اش به ندرت به جاه طلبی ایران برای هژمونی بر منطقه اشاره ای می کند یا عواقب اقدام آمریکا در رها کردن شرکایش را در نظر می گیرد. هر چند کریس مورفی به درستی استدلال می کند که آمریکا باید عربستان سعودی را بر سر هنجارهای حقوق بشری پاسخگو کند، ولی درباره نقض حقوق بشر در ایران چیزی نمی گوید. این استانداردی دوگانه است که سعودی ها را به انتقاد بگیرید اما نگویید ایران چگونه مرتب زندانیان را شکنجه می کند و عواملش منتقدان را در خارج به قتل می رسانند.

سناتور مورفی، عضو شاخص کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده، از محدودیت های اعمال شده در عربستان بر سفر زنان انتقاد می کند، اما نمی گوید ریاض این رفتار را چند سال پیش در قالب اصلاحات ابتکاری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، لغو کرد.

بر مبنای این دیدگاه، مشکلات عمده منطقه حضور آمریکا و شخصیت شرکا و متحدان ایالات متحده است. پیامد این بینش برای ایالات متحده این است که در برابر کارزار ایران برای هژمونی منطقه ای تسلیم شد.

این رویکرد نسبت به ایران، با وجود چهل سال تب ضد آمریکایی که هرگز فروکش نکرده است، پرسشی را به میان می کشد. پاسخ آن پرسش ممکن است در یک نزدیکی ایدئولوژیک باشد: شخصیت انقلابی جمهوری اسلامی برای بخش هایی از سپهر سیاسی لیبرال های دموکرات جذاب است، در حالی که به طور عمومی جمهوریخواهان محافظه کار با پادشاهی های باثبات راحت تر هستند.

در دیدگاه های ضد امپریالیستی جریان های مترقی در آمریکا پذیرش دشمنان ایالات متحده به جای حمایت از دوستان ترجیح داده می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | یادداشت کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکا: سیاست آمریکا در خاورمیانه منسوخ و خطرناک است

XS
SM
MD
LG