لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

دیدگاه | سرمقاله تحریریه روزنامه «لس آنجلس تایمز»: برای احیای برجام، بایدن باید حرکت نخست را انجام دهد


پرزیدنت بایدن هنگام ورود به محوطه چمن جنوبی کاخ سفید در واشنگتن. ۸ فوریه ۲۰۲۱
پرزیدنت بایدن هنگام ورود به محوطه چمن جنوبی کاخ سفید در واشنگتن. ۸ فوریه ۲۰۲۱

هیات تحریریه روزنامه «لس آنجلس تایمز» در سرمقاله ای نوشته است پرزیدنت بایدن حق دارد بر بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام اصرار کند، اما صرفا صبر کردن برای این اتفاق، پیش از این که به ایران، متحدان اروپایی، چین، و روسیه نشان دهد در نجات برجام جدی است، اشتباه خواهد بود.

لس آنجلس تایمز می گوید بایدن باید به رابرت مالی، نماینده ویژه او در امور ایران، اختیار گشایش یک کانال ارتباطی با تهران را بدهد. ایالات متحده باید پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، مبنی بر برداشتن گام هایی هماهنگ برای بازگشت کامل آمریکا و ایران به برجام را به طور جدی در نظر گیرد.

برجام توافقی بی نقص نبود. هر چند بعضی مفاد آن دائمی است، مفاد دیگر آن بین سال های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ منقضی می شود. برجام را می توان بهبود بخشید، اما نخستین گام ضروری، بازگشت به آن است.

هر گونه قصد بایدن برای تعامل با ایران بر سر مساله هسته ای با مخالفت هایی در کنگره و واشنگتن همراه خواهد شد. دولت بایدن باید در برابر مخالفت احتمالی اسرائیل هم مقاومت کند. در آخر، بایدن لازم است ضمن تلاش برای رسیدن به پیشرفت بر سر مساله هسته ای، ایران را بر سر حمایت اش از گروه های ستیزه جو، برنامه موشک های بالستیک و نقض حقوق بشر به چالش بکشد.

اما بازداشتن ایران از ساخت جنگ افزار هسته ای باید مهم ترین اولویت باقی بماند. یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای منطقه را بی ثبات می کند، به جمهوری اسلامی نفوذی به مراتب بیشتر می بخشد، و احتمالا دیگر کشورهای منطقه را به پیگیری جاه طلبی هسته ای شان سوق می دهد. اگر ایران به جنگ افزار هسته ای دست پیدا کند، ممکن است در یک بحران وسوسه شده تا از آن استفاده کند یا ترس از این امر باعث شود دیگر کشورها به حمله ای پیشگیرانه دست بزنند.

برجام سنگری در برابر این تهدیدها بود و ایالات متحده در دوره ترامپ با بی پروایی آن را تضعیف کرد. بایدن در این مساله، و بسیاری مسائل دیگر، باید جسورانه در جهت معکوس کردن اشتباهات رئیس جمهوری پیش از خود حرکت کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | نخست ایران را به بهبود روابط با همسایگانش وادار کنید

XS
SM
MD
LG